Klasická presilová hra: Od konca časového limitu až po 10 najlepších na Paríž-Roubaix

Evaldas Siskevicius skóroval na deviatom mieste na Paríž-Roubaix a musel na to vyprodukovať veľké watty

Na to, aby prišiel na to, že Paríž-Roubaix je jedným z najbrutálnejších dní, aké môžu profesionálni cyklisti v sedle zažiť, nepotrebuje raketového vedca. 29 sekcií neúprosných dlažieb, ktoré sa vás snažia zo všetkých síl vyburcovať z bicykla. Neustála potreba šliapať do pedálov.

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo by bolo potrebné z hľadiska čistých čísel nielen na preteky Paríž-Roubaix, ale aj na umiestnenie v top 10?

Evaldas Siskevicius minulý rok dosiahol velodróm Roubaix. Dosiahol ho však hodinu po neskoršom víťazovi Petrovi Saganovi.

Obrázok
Obrázok

Dlho po uplynutí časového limitu boli cesty znovu otvorené a brány, ktoré vám umožňujú nastúpiť na drevené dosky, boli zamknuté. Siskevicius sa musel dostať do zamknutej arény, len aby mohol skončiť, pre svoj vlastný kus mysle.

Prečítajte si celý rozhovor so Siskeviciusom po Roubaix tu

Watty potrebné na umiestnenie v top 10

Tento rok bol úplne iný príbeh. Bývalý litovský národný šampión skončil deviaty, len 47 sekúnd za víťazom dňa Philippem Gilbertom a jediným jazdcom ProContinental, ktorý skončil v top 10.

Na to musel Siskevicius urobiť veľký posun. Napriek veľkým úsekom protivetru udržal 30-ročný pretekár rýchlosť 42 km/h počas celých šiestich hodín a 16 minút pretekárskej jazdy pri stabilnej kadencii 88 otáčok za minútu, ktorú nepochybne znížili oderavé dlažobné kocky.

Litovčan musel vytlačiť v priemere 304 wattov s priemerným váženým výkonom 335 wattov, len aby zostal v spore. To znamená 4,4 w/kg za celý deň jazdy.

Keď sa pozrieme bližšie, Siskeviciusova sila rozpráva príbeh dňa podrobnejšie. Namiesto neustáleho nárastu výkonu zostala sila jazdca Delko-Marseille konzistentne vysoká počas celých pretekov so zriedkavými chvíľami oddychu.

Z priekopy Arenberg, asi 100 km od cieľa, preteky skutočne pokračovali, pretože Siskevicius mal priemernú spotrebu 317 wattov na posledné dve a pol hodiny jazdy.

Aby zostal vo vedúcej skupine na Arenbergu, Siskevicius tlačil 364w počas 3 minút 45 sekúnd s nárastom na 503w na 30 sekúnd, len aby udržal kolesá.

Potom zopakoval toto 364-wattové úsilie počas ďalších piatich minút v sektore Mons-en-Pevele neskôr v pretekoch, aj keď bezvýsledne, keďže vedúcich šesť jazdcov pretekov sa v tomto bode sťahuje.

Opäť, len aby zostal v skupine rezignovanej na fakt, že prehrala preteky, Siskevicius dal 391 t pre celý sektor Carrefour de l'Arbe, posledný päťhviezdičkový sektor.

Týmto prekonal 1,97 km dlhý úsek chodníka za 3 minúty a 22 sekúnd. Pôsobivý, ale stále asi 30-sekundový posun od Dannyho van Poppela z Jumbo-Visma, ktorý momentálne drží Strava KOM.

Pri velodróme by ste Siskeviciusovi nevyčítali, že sa jednoducho posadil a všimol si fakt, že dorazil do cieľa Roubaix dávno pred skrátením času.

Ale ako správny pretekár sa Litovčan dostal hlboko do cieľa v šprinte a po šiestich hodinách pretekov sa mu podarilo nabiť ďalších 615 wattov na 33 sekúnd, dokonca sa mu podarilo prelomiť 1 000 wattov, keď skončil v deň deviateho miesta.