Tour de France 2019: Vincenzo Nibali vyhral 20. etapu, zatiaľ čo Egan Bernal potvrdil celkové víťazstvo

Vincenzo Nibali zdržal postup skupiny GC, aby prekročil čiaru ako prvý v 20. etape Tour de France 2019

Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) vyhral 20. etapu Tour de France 2019 po tom, čo išiel sólo na svahoch stúpania do Val Thorens. Za ním Egan Bernal (tím Ienos) urobil všetko, čo potreboval, čo nebolo veľa, aby si zabezpečil celkové víťazstvo.

Etapa bola drasticky zredukovaná z troch kategorizovaných stúpaní nad 135 km len na posledné stúpanie a celkovú vzdialenosť 59 km kvôli nepriaznivému počasiu v horách.

Napriek skráteniu etapy to bol stále zábavný deň, keď som sledoval, ako sa virtuálna top 10 menila - okrem žltého dresu, ktorý nikdy nevyzeral na zmenu majiteľa.

Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) bol ďaleko od cieľovej čiary a v dôsledku toho sa prepadol medzi 10 najlepších.

Krátky deň na rozhodnutie tri týždne pretekov

20. etapa Tour de France 2019 sa zredukovala zo 135 km trasy s tromi vysokými horami na iba 59 km s rovnakým cieľom na vrchole a stala sa obeťou okolností, ktoré nikto nemôže ovplyvniť.

Počasie už spôsobilo zrušenie etapy z predchádzajúceho dňa, keď boli jazdci na ceste, takže aspoň táto zmena bola vykonaná pred štartom.

Bez časoviek by to mohol byť pre pelotón najkratší pretekársky deň sezóny a to sa odrazilo na freneticky tempe hneď po páde vlajky Christiana Prudhomma.

Mnoho jazdcov sa pokúšalo dostať do denného úniku, ale chvíľu trvalo, kým sa niečo zaseklo. Niektoré veľké mená boli prítomné v prvých krokoch vrátane Nibaliho, Nilsa Politta (Katusha-Alpecin) a Mikela Landu (Movistar).

Používali sme 18 a pol etáp niečoho iného, ale začiatok 20. etapy nadobudol známy vzhľad a bolo to pre ňu horšie: dresy tímu Ineos v prednej časti pelotón s Bernalovou žltou prichytenou na zadnej časti vlaku.

Vpredu sa odtrhnutie rozdelilo na dve skupiny na kúsok diaľnice smerom na Moutiers.

Rovinatá časť etapy bola odškrtnutá v dvojnásobnom rýchlom čase a onedlho boli jazdci na 33 km stúpaní k lyžiarskej stanici vo Val Thorens.

Deceuninck-QuickStep sa pripojil k tímu Ineos na čele hlavnej skupiny a dal do práce všetky nohy, aby ubránil Alaphilippeho miesto na pódiu. Deň začal ako druhý, pretože deň predtým stratil dres počas zmätku v zrušenej etape.

Ktokoľvek, kto kričí, ako si zlepšiť svoje miesto v top 10, bolo bremeno na Stevenovi Kruijswijkovi (Jumbo-Visma), aby zaútočil na svojich súperov.

Pódium alebo top 10, v skutočnosti nie je nič medzi tým. Top 4 – neurobil dosť na to, aby sa dostal na pódium; top 6 - stačí povedať top 10. Kruijswijk začal deň štvrtý a len 12 sekúnd za Geraintom Thomasom (Tím Ineos). Je lepšie zaútočiť a klesnúť zo štvrtého na siedme miesto, než sledovať, ako sa vaša šanca na umiestnenie na pódiu prevalí cez čiaru tesne pred vami.

Jumbo-Visma to mala jasne na mysli, keď sa na nižších svahoch posledného stúpania dostali do popredia.

Na čele pretekov mali Nibali, Michael Woods (Education First), Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), Pierre-Luc Périchon (Cofidis) a Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin) náskok 2:21 skupina v žltom drese s 28,2 km do cieľa.

Medzi vedúcou skupinou a štvrtým so žltým dresom bola ďalšia skupina vedená Rui Costa (UAE Team Emirates), zatiaľ čo Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) jazdil sám v krajine nikoho. De Gendt sa snažil priviesť svojho tímového kolegu Tima Wellensa k stúpaniu na KOM body a šancu získať bodkovaný dres späť od Romaina Bardeta (AG2R La Mondiale).

Pelotón mal De Gendta na dohľad, keď sa opäť pretlačil, aby sa ešte chvíľu udržal vpredu.

Vlak Jumbo sa prehnal okolo olúpaných zvyškov rannej prestávky, tých, ktorí nedokázali držať krok s jazdcami vpredu, a napriek sile domácich Georga Bennentta a Laurensa De Plus, mužov v žlto-čiernom by ťažil zo sily Wouta Van Aerta, ktorý havaroval v časovke 13. etapy.

Dylan van Baarle to prevzal v mene tímu Ineos, ale Jumbo-Visma musel považovať svoje úsilie o spomalenie pelotónu za nevítané, keď sa Bennett s nafúknutými lícami vrátil do popredia.

Do cieľa zostávajúcich 20 km banner Romain Sicard (Total Direct Engerie) si myslel, že bude musieť zmenšiť rozdiel 1:58 na čelo pretekov, pretože úsilie Jumbo-Visma urobilo len málo pre zníženie deficit.

Na najnižší prevodový stupeň a sotva sa pohol vpred, Bennettov deň skončil so 18 km do cieľa, osud šancí jeho tímového kolegu je teraz v rukách iných.

Na čele pretekov sa Omar Fraile (Astana) prebojoval do vedúceho kvarteta a vytvoril z neho kvinteto, zatiaľ čo za pelotónom zaostal Richie Porte (Trek-Segafredo) a zhrnul svoje nevýrazné preteky tým, že stratil viac čas svojim súperom v GC.

Perichon bol prvý, kto bol ostreľovaný zo skupiny vedenej Nibali, ale väčšia správa prichádzala zozadu, kde boli Alaphilippe a Bardet obaja dištancovaní skupinou žltých viest. Vďaka Enricovi Masovi Alaphilippe predbehol Bardeta a stále bol na celkovom druhom mieste, aspoň na pár kilometrov.

Odhodlaný vyťažiť z týchto pretekov niečo, Nibali išiel sólo niečo vyše 12 km od cieľa. Späť v skupine GC De Plus pomohol Kruijswijkovi získať miesto na stupňoch víťazov tým, že nastavil tempo, ktorého sa Alaphilippe nemohol držať, ale malo to nevítaný vedľajší účinok, keď Kruijswijk musel zaútočiť na Thomasa.

Pod portálom, ktorý víta návštevníkov Val Thorens, viac ako 6 km od skutočného cieľa, sa Simon Yates (Mitchelton-Scott) vydal hľadať svoje tretie etapové víťazstvo v pretekoch. Warren Barguil (Total Direct Energie) a Marc Soler (Movistar) sa vydali hľadať Yatesa a keď sa dostali k jeho volantu, Nairo Quintana sa pokúsil dobehnúť svojho tímového kolegu z Movistaru.

Soler išiel sólo, aby sa pokúsil chytiť slabnúceho Nibaliho, zatiaľ čo jeho krátkodobí partneri sa vrátili späť do značne zredukovanej skupiny GC, ktorú teraz vedie Bora-Hansgrohe, a v niektorých prípadoch aj priamo zozadu.

Nabitý energiou a iba 3,5 km od víťazstva v etape, Nibali zvýšil tempo a udržal si náskok 39 sekúnd na Solera a ďalších sedem na tých, ktorí mu mohli pokaziť deň. Soler bol chytený, ale išiel na Nibaliho a zúfalo sa snažil prekročiť čiaru s rukami vo vzduchu.

Bolo to posledných niekoľko stoviek metrov napätých, keď útoky zozadu vyzerali, že by mohli znepríjemniť Nibaliho deň.