Sezóna profesionálnej cyklistiky 2017 v číslach

Rozpis všetkých faktov a čísel sezóny 2017

Sezóna 2017 je už za nami, Cyclist sa pozrel na fakty a čísla roka. Žiadne prekvapenie, keď hádate, ktorý tím tento rok vyhral najviac, keď opäť dominoval Quick-Step Floors, z veľkej časti vďaka veliteľskej šprintérskej dvojici Marcel Kittel a Fernando Gaviria, ktorí získali po 14 víťazstiev.

Táto dvojica sa tiež tešila z 12 víťazstiev svojich spoluhráčov počas sezóny.

Pello Bilbao (Astana) sa pripojil k Matejovi Mohoricovi (UAE Team Emirates) ako jazdci s najväčším počtom pretekárskych dní, čím sa v roku 2017 súťažilo o 95 dní.

S Tour de France a Vuelta a Espana medzi ich korisťou, Team Sky tiež figuruje vo veľkej miere a delí sa o svojich 34 víťazstiev v pretekoch v 13 zo svojej súpisky.

Najviac individuálnych výhier

V prvom rade je to pohľad na to, ktorý jazdec získal v tejto sezóne najviac víťazstiev. Nie je žiadnym prekvapením, že na najvyššom stupienku sa pripojil nemecký veľmoc Kittel, ktorý sa pripojil k tímovému kolegovi Gaviriovi, pričom obom sa počas roka podarilo šprintovať k 14 víťazstvám.

Štyri etapy Gaviria Giro d'Italia a Kittelových päť etáp Tour de France pomohli šprintérskemu duu stáť nad svojimi súpermi počas celého roka.

Vďaka tomuto úspechu na Grand Tour dvojica Quick-Step Floors dokázala poraziť majstra sveta Petra Sagana, ktorý dokázal vyhrať iba 12.

Alejandro Valverde (Movistar) je na štvrtom mieste zoznamu s jedenástimi víťazstvami napriek tomu, že nepretekal od pádu v 1. etape Tour v júli.

Zranenie, choroba a smola zabránili Markovi Cavendishovi (Dimension Data) obsadiť svoje obvyklé miesto v prvej päťke.

S jediným víťazstvom v tomto roku dosiahol Cavendish svoju najmenej úspešnú sezónu od roku 2006.

1. Fernando Gaviria (COL), Quick-Step Floors - 14

2. Marcel Kittel (GER), Quick-Step Floors - 14

3. Peter Sagan (SLV), Bora-Hansgrohe - 12

4. Alejandro Valverde (ESP), Movistar Team - 11

5. Edvald Boasson Hagen (NOR), údaje o rozmeroch – 10

Väčšina tímov vyhráva

S 16 etapovými víťazstvami na Grand Tour, Tour of Flanders a hŕstkou semi-klasík znamená, že jediný tím na čele tohto zoznamu je Quick-Step Floors.

Musíte sa vrátiť až do roku 2012, aby ste našli rok, v ktorom muži Patricka Lefeverea neboli na vrchole kopy.

Klinická povaha tohto tímu je vynikajúca a zdá sa, že celý tím sa zapísal do zoznamu.

Belgický tím WorldTour sa tento rok môže pochváliť aj pódiovým umiestnením na každom z piatich monumentov. Je ťažké uveriť, že s týmto úspechom sa tím snažil nájsť sponzorov na budúcu sezónu.

1. Quick-Step Floors (BEL) – 56

2. BMC Racing (USA) – 48

3. Team Sky (GBR) – 34

4. Bora-Hansgrohe (GER) – 33

5. Movistar (ESP) – 31

Väčšina výhier od rôznych jazdcov

Popri pôsobivom súčte výhier, Quick-Step Floors vyprodukoval aj najrôznejších víťazov vo svojom tíme, pričom 14 zo súpisky vyhralo v roku 2017.

Zatiaľ čo veľký počet výhier poskytli ako Kittel, Gaviria a Matteo Trentin, chlapci z Belgicka mali jazdcov zapísaných odvšadiaľ.

Tím Sky bol na druhom mieste, pričom 13 jazdcov dokázalo vyhrať túto sezónu, v tomto dominantnom roku, keď sa zúčastnil Tour de France a Vuelta a Espana, ako aj menšie víťazstvá, ako napríklad úspech Jonathana Dibbena v časovke na Tour of California.

1. Quick-Step Floors (BEL) – 14

2. Team Sky (GBR) – 13

3. BMC Racing (USA) – 13

4. Orica-Scott (AUS) – 12

5. AG2R La Mondiale (FRA) – 12

Väčšina súťažných dní

Cenu pre najtvrdšie pracujúceho muža v cyklistike získava Pello Bilbao (Astana). Španielovi sa v tejto sezóne podarilo odjazdiť 95 dní pretekania na bicykli a porazil Maxima Belkova (Katusha-Alpecin) iba o jeden deň.

Po takmer 100 dňoch pretekov strávilo Bilbao v roku 2017 pretekaním na bicykli viac ako 26 %. Jeho sezóna sa začala na Volta a Valencia vo februári a skončila na poslednom monumente roka, Il Lombardia.

Ak by ste boli zvedaví, posledný jazdec, ktorý pretekal 100 dní v roku, bol Matijn Keizer pre LottoNL-Jumbo v roku 2015.

1. Pello Bilbao (ESP), Astana – 95

2. Matej Mohoric (SLO), UAE Team Emirates - 95

3. Maxim Belkov (RUS), Kaťuša-Alpecin - 94

4. Koen De Kort (NED), Trek-Segafredo – 94

5. Thomas de Gendt (BEL), Lotto Soudal – 92

Najviac nabehaných kilometrov

Napriek väčšiemu počtu pretekárskych dní ako ktokoľvek iný, Bilbao v roku 2017 nepreteklo najviac kilometrov. Toto ocenenie pripadlo Belgičanovi Frederikovi Backaertovi (Wanty-Groupe Gobert), ktorý počas 92 pretekárskych dní prešiel 15 658 km.

Backaert dokázal poraziť Mateja Mohorica (UAE Team Emirates) napriek tomu, že Mohoric pretekal na úvodnej šesťetapovej prehliadke Guangxi.

Backeart bol tiež doplnený tímovým kolegom Andrea Pasqualon v prvej päťke, pričom obaja počas sezóny prešli viac ako 30 000 km.

Obaja jazdci dokázali individuálne najazdiť viac ako 15 000 km za celú sezónu. Aby som to uviedol do perspektívy, je to vzdialenosť z Tokia do New Yorku cez Londýn.