Alice Barnes a Alex Dowsett vyhrali na britských majstrovstvách sveta v časovke

Obsah:

Triumf páru na technickej trati Norfolk. Foto: TDW Sport

Alice Barnes a Alex Dowsett boli v Sandringhame korunovaní za národných šampiónov v časovke, pričom obaja porazili silných súperov – vrátane v prípade Alice jej vlastnej sestry – a odobrali im dresy.

Mužské preteky: šieste víťazstvo pre Dowsett

Začiatok a cieľ na Royal Estate v Sandringhame, 25,9 míľová trať mužov smerovala k moru neďaleko Dockingu. Nie je zvlášť vhodný na rýchle časy, obsahoval niekoľko malých kopov a množstvo technických zákrut, no napriek tomu bol bez vetra, ktorý niektorí očakávali.

Napriek nedostatočnému televíznemu pokrytiu sa štartová listina mužov mohla pochváliť množstvom významných profesionálov. Patrili medzi nich Ian Stannard a Owain Doull (Team Ineos), Jonathan Dibben (Madison Genesis), Steve Cummings (Dimension Data) a John Archibald (Ribble Pro Cycling).

Vzhľadom na to, že obhajca titulu Geraint Thomas sa nepripravoval na Tour de France, Alex Dowsett a Harry Tanfield (Katusha-Alpecin) zostali najvyššie umiestnení jazdci.

Vzhľadom na to, že zverejnené časy sa celé popoludnie priblížili k hranici pod 50 minút, Cummings bol prvý, kto klesol. Dvojnásobného šampióna z roku 2017 však okamžite vytlačil Archibald, ktorý si pri tom zaručil minimálne umiestnenie na stupňoch víťazov.

Zostali na dokončenie už len spoluhráči Dowsett a potom Tanfield. Prvý Dowsett sa prikradol o 6,8 sekundy pred Archibaldom. Keďže v kurze je už len Tanfield, Dowsettov čas 49:25 prišiel a odišiel, čím mužovi z Essexu zabezpečil úžasné šieste víťazstvo v národnom šampionáte.

Keďže Tanfield nakoniec skončil tesne mimo top 10, striebro zostalo Archibaldovi a bronz Cummingsovi.

Ženské preteky: Barnesove sestry si vymenili dres

Preteky žien na kratšej 17-míľovej trati prilákali jazdkyne vrátane Sarah Storey (Storey Racing), Elizabeth Banks (Bigla), Katie Archibald a Neah Evans (Team Huub), Hayley Simmonds (BTC City Ljubljana), spolu so sestrami Hannah a Alice Barnes (Canyon-Sram) sa dostali na štartovú čiaru.

Rovnako ako v mužských pretekoch to boli dvaja tímoví kolegovia, ktorí vyrazili poslední. V tomto prípade súrodenci a podobní obľúbenci, Hannah a Alice Barnes.

Keď preteky dosiahli svoj vrchol, na horúcom kresle sedel Simmonds a do cieľa zostávali už len sestry Barnesové. To znamená, že jazdkyňa BTC City Ljubljana mala zaručenú medailu, klesla o jedno miesto späť, keď Alice Barnes dobehla domov o 14,909 sekundy pred časom.

Zostávalo to dokončiť len Hannah. Pri hľadaní cesty za dresom šampióna sa jej pri tejto príležitosti podarilo dosiahnuť iba tretí najrýchlejší čas. Nakoniec skončila 32 sekúnd za svojou sestrou a 15 sekúnd za Simmondsovou.

Alice vysvetlila svoju jazdu po zazipsovaní majstrovského dresu, ktorý uvoľnila jej sestra, takto: „Bola som z toho, že som tento týždeň získala dve štvrté miesta na Európskych hrách. Chcel som si to tu vynahradiť.

'Do dnešného rána som ten kurz nevidel. Sledoval som jedného z chlapcov do 23 rokov a získal som o tom predstavu v pretekárskom tempe. Som naozaj šťastný… nemôžem sa dočkať, kedy dostanem svoj skinsuit.‘