Sagan, Rivera a Lampaert: Súhrn národného šampionátu

Prvý víkend národných majstrovstiev priniesol niekoľko očakávaných výsledkov a tiež niekoľko prekvapení

Tento víkend sa konalo prvé kolo pretekov národných majstrovstiev v Európe, Afrike a Severnej Amerike. Prestížne preteky v každej krajine určujú, ktorý šťastný jazdec bude mať tú česť obliecť si národný dres na nasledujúcich 12 mesiacov, jednu z najžiadanejších cien v cyklistike.

Vzhľadom na to, že Tour de France o týždeň neskôr kvôli prebiehajúcim futbalovým majstrovstvám sveta, nie všetky národy usporiadali svoje majstrovstvá tento víkend, namiesto toho sa rozhodli posunúť ich o týždeň ďalej v kalendári. Najvýznamnejšími z nich boli Holandsko, Nemecko a tiež u nás doma vo Veľkej Británii.

Napriek tomu veľa krajín usporiadalo tento víkend svoje majstrovstvá a teraz vieme, ktorí muži a ženy dostanú tento špeciálny dres na budúci rok.

Kde je lepšie začať ako na Slovensku. Od roku 2011 sedí na stupňoch víťazov to isté meno a tým je samozrejme Sagan. Hoci v rokoch 2016 a 2017 titul pripadol skôr Jurajovi ako Petrovi. Mladšiemu súrodencovi sa konečne podarilo uniknúť z tieňa svojho úspešného brata a zažiť trochu vlastnej slávy.

Rok 2018 bol však návratom do normálu, keďže Petrovi sa podarilo získať späť titul, ktorý si vybojoval v rokoch 2011 až 2015. Keď sa rozhodol zaútočiť so zostávajúcimi 90 km, aktuálny majster sveta v cestných pretekoch nechal všetkých, vrátane Juraja, za sebou, zabezpečiť si šiesty národný titul.

Saganovo víťazstvo nebolo jediným titulom, ktorý v týchto pretekoch rozhodol. Česká republika, ktorá bola predtým jedným národom, sa stále spája so Slovenskom, aby zabehli spoločné národné cestné preteky. Zatiaľ čo Sagan prekročil čiaru ako prvý, Josef Černý by bol rovnako šťastný za sebou, keďže sa mu podarilo zabezpečiť si národné double na českých cestných pretekoch po tom, čo vyhral časovku začiatkom týždňa.

Obhajca prvenstva Zdenek Štybar z Quick-Step Floors dokázal pri obhajobe titulu dosiahnuť iba piate miesto.

Vydajte sa na sever do Poľska a vďaka perfektne prevedenému plánu tímových kolegov z tímu Sky Michala Kwiatkowského a Michala Golasa získal prvý národný cestný titul v kariére. Podarilo sa mu predbehnúť Macieja Bodnara (Bora-Hansgrohe), ktorý bolestivo prišiel o zisk národného double po tom, čo absolvoval časovku v ostrých pretekoch Marcina Bialoblockiho a Kwiatkowského.

V ženských pretekoch sólo víťazstvo Malgorzaty Jasinskej dalo ženskému tímu Movistar veľa na povzbudenie, keď si tiež zaistili 1-2-3 v španielskych cestných pretekoch žien s Eider Merino, ktorá získala titul.

Movistar nemal také šťastie v španielskych cestných pretekoch mužov, pretože Alejandro Valverde opäť dokázal, že je človek. Tentoraz to bol Gorka Izagirre z Bahrajnu Merida, ktorému sa podarilo zabiť veterána, ktorý skončil sólo pred skúsenou desiatkou najlepších, ktorá mala priemerný vek 32 rokov.

Naprieč rybníkom v Amerike rozprávali ženské a mužské preteky dva veľmi odlišné príbehy.

V cestných pretekoch žien došlo k malým prekvapeniam, keď Coryn Rivera (Team Sunweb) prekonala Megan Guarnier (Boels-Dolmans) a ukončila trojročnú sériu druhých miest. Riverovo víťazstvo predstavuje 72. národný titul v kariére, čo nie je zlé na 25-ročného hráča.

Výsledok v mužských pretekoch bol menej predvídateľný, keďže 21-ročný Jonathan Brown pretekal na svoje prvé hviezdne a pruhované dresy, keďže pretekári WorldTour videli, ako ich prehrali jazdci ProContinental a Continental.

Brown, mladší brat Nate Brown z EF-Drapaca, nahneval tých, ktorí za tým boli, aby titul prevzal späť do vývojového tímu Axela Merckxa Hagens Berman Axeon. Chris Horner, 46-ročný bývalý víťaz Vuelty a Espana, odišiel do dôchodku v snahe získať tento titul, hoci nemohol dokončiť.

Bahrain-Merida predviedla v Slovinsku čisté kolo, keď ich jazdci skončili na prvom, druhom a treťom mieste. Zostupujúci maestro Matej Mohoric prevzal titul od tímového kolegu Domena Nováka. Bahrain-Merida nedokázala zopakovať svoj španielsky a slovinský úspech v Litve, pretože Ramunas Navarduaskas dokázal byť len druhý za Gediminasom Bagdonasom (AG2R La Mondiale).

Vegard Stake Laengen (UAE-Team Emirates) zabezpečil nórske cestné preteky, kým Domingos Goncalves a Lucas Eriksson získali portugalský a švédsky titul.

Dimension Data budú spokojní so svojím výkonom na eritrejských národných majstrovstvách, keďže Merhawi Kudus pokračoval vo svojom stabilnom vzostupe a získal titul nad tímovým kolegom Amanuelom Gebreigzabhierom.

Konečne v Belgicku dodržal Quick-Step Floors svoj sľub získať národný titul v Belgicku, pretože Yves Lampaert absolvoval jeden z najostrejších národných cestných pretekov a podarilo sa mu prekonať tímového kolegu Philippa Gilberta a Jaspera Stuyvena (Trek-Segafredo). prvý belgický cestný dres.

V ženských pretekoch Lotto Soudal dominovali dámy s Annelies Dom a porazila tímovú kolegyňu Valerie Demeyovú o dres.