Tour de France 2019: Egan Bernal sa stal prvým Kolumbijčanom, ktorý vyhral žltý dres; Ewan ide do poslednej fázy

Bernal sa zapísal do kolumbijskej histórie, keďže Ewan získal pôsobivé víťazstvo na Champs-Elysees

Egan Bernal (Tím Ineos) bezpečne prešiel cieľovou čiarou Champs-Elysees, aby sa zapísal do histórie a stal sa prvým Kolumbijčanom, ktorý vyhral Tour de France, pretože Caleb Ewan (Lotto-Soudal) skompletizoval hetrik víťazstiev v etape Paríž.

22-ročný hráč si zabezpečil prvý žltý dres pre Južnú Ameriku po dominantnej prehliadke v Alpách ovplyvnených počasím, pri ktorej v 19. etape uchmatol vedenie v pretekoch Julianovi Alaphilippeovi (Deceuninck-QuickStep) predtým, ako ho viedol až do konca.

Bernal stál na poslednom stupni víťazov pretekov, k nemu sa pridal tímový kolega z tímu Ineos a obhajca titulu Geraint Thomas a Steven Kruiswijk z Jumbo-Visma, ktorí obsadili druhé a tretie miesto.

Pokiaľ ide o záverečnú etapu na Champs-Elysees, Ewan spustil neuveriteľný šprint v chaotickom finále, keď porazil Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma) a Niccola Bonifazia (Total Direct Energie).

Austrálčan stiahol značnú stratu v posledných 100 metroch pred Bonifaziom a získal prvé víťazstvo na Champs-Elysees na debute 25-ročného hráča na Tour de France.

Úklid pred Parížom

Vzhľadom na to, že posledný deň Tour de France je z veľkej časti procesný, správa o pretekoch o tom, ako sa preteky postupne vyvíjali, by bola do značnej miery zbytočná. Namiesto toho tu je rozpis toho, kto čo vyhral za posledné tri týždne.

Egan Bernal sa stal prvým Kolumbijčanom, ktorý vyhral Tour de France. Otázkou kedy, a nie či, si uzurpuje ľudí ako Nairo Quintana a Rigoberto Uran, ktorí obaja skončili na pretekoch druhí, aby sa stal prvým víťazom z národa skutočne posadnutého cyklistikou.

Stal sa tiež najmladším víťazom Tour za storočie vo veku 22 rokov a 195 dní. Iba Henri Cornet (1904) a Francois Faber (1909) boli víťazne mladší ako Bernal. 22-ročný, len to nechaj vstúpiť.

To tiež znamená, že Bernal sa pripája k Laurentovi Fignonovi, Janovi Ullrichovi, Albertovi Contadorovi a Andymu Schleckovi, aby opustili Tour so žltým dresom celkového víťaza a bielym dresom najlepšieho mladého jazdca do 25 rokov.

Znamená to tiež siedme víťazstvo tímu Ineos (rodená Sky) na Tour za posledných osem rokov. Ich štvrtý rozdielny víťaz a ich prvý nebritský víťaz.

Thomas vymení prvého za druhého, keď dokončí ďalšiu Tour 1-2 pre Team Ineos. Kruijswijk dokončil pódium a skončil tretí v pôsobivom výkone Holanďana pod radarom.

Zelený dres bol vždy samozrejmosťou, keďže Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe získal siedmy bodovaný dres za posledných osem rokov. Dres si prevzal v 3. etape a nikdy to nevyzeralo, že by ho stratil až do Paríža.

Romain Bardet si po agresívnom poslednom týždni v Alpách zachránil sklamanie vo všeobecnej klasifikácii tým, že prevzal bodkovaný dres.

Po prístupe k pretekaniu, ktorý mohol prejsť do neskorého nočného sitcomu Channel 4, si Movistar zabezpečil ďalšiu tímovú klasifikáciu. Prenasleduje svojich vlastných jazdcov napriek tomu, že sa na GC výrazne presadili, a vedie troch jazdcov do top 10 bez toho, aby znepokojovala žltá. Nikdy sa nemeň, Movistar.

Jumbo-Visma a Mitchelton-Scott a Lotto-Soudal získali štyri etapové víťazstvá, zatiaľ čo Deceuninck-Quickstep tri, Bahrain-Merida dve a Movistar, Groupama-FDJ a Bora-Hansgrohe po jednom.

Konečne zvíťazila spravodlivosť, keď Alaphilippe dostal šancu postaviť sa na pódium v Paríži.

Alaphilippe bol jazdec Tour 2019, ľudový šampión. Jazdec, ktorý zapálil dotykový papier na 3. etape do Epernay a neprestal horieť až do 19. etapy do Tignes.

27-ročný mladík zo samotného srdca Francúzska inšpiroval národ, aby veril, že môže opäť vyhrať žltý dres, aby opäť miloval cyklistiku.

Za to si Alaphilippe odnáša dve etapové víťazstvá a ocenenie ako najagresívnejší jazdec a šancu postaviť sa na pódium na Champs-Elysees a získať posledné povzbudzovanie na tohtoročnej Tour.