Majstrovstvá sveta CX 2016 v Zolderi boli šialenstvo

Ale nie kvôli celému príbehu o motorovom dopingu

Už som bol na cyklokrosových pretekoch v Belgicku, ale nič ma nepripravilo na obrovské šialenstvo, ktorého som bol svedkom minulý víkend na majstrovstvách sveta v cyklokrose.

Ako všetky dobré cyklokrosové príbehy, začíname v pivnom stane. Pivný stan je skutočne kľúčom k pochopeniu belgického cyklokrosu a kľúčom k pochopeniu pivného stanu je samotný objem alkoholu, ktorý sa v ňom vypije. Množstvo podávaných pív je také obrovské, že existuje stroj schopný načapovať šesť pollitrov naraz. Všetko vo vnútri plotu sa platí žetónmi (pivo je jedno, hranolky a majonéza dva) a každý žetón je 2,50 €, takže pivo stojí 1,90 £.

Automat na pivo Zolder

Na konci stanu je ten najhorší svadobný DJ, akého si dokážete predstaviť, že hrá eklektickú kolekciu vrátane tanečného remixu skladieb „Sweet Caroline“a „Sex on Fire“, ktorý sa hrá takmer dvojnásobnou rýchlosťou a ušami búši basová linka štyri až po poschodie. Je zriedkavé stráviť viac ako 60 sekúnd v pivnom stane a nevidieť niekoho na pleciach niekoho iného, zvyčajne tancujúceho – aj keď nie vždy synchronizovane. Pivný stan priťahuje aj tých najpávovejších fanúšikov vrátane môjho obľúbeného páru, ktorí mali obaja na batohoch pripevnených malých vzorných nemeckých chlapcov. Každý z týchto stanov je dlhý približne 100 metrov a na majstrovstvách sveta Zolder CX ich bolo päť.

Nakoniec medzi tým pitím vypuknú preteky. Pitie v skutočnosti neprestáva počas pretekov; len sa to zvykne odohrávať vonku. Pitie vonku so sebou prináša aj sekundárnu výhodu, že váš drink vlastne nikdy nekončí, pretože dažďom sa zaplní rýchlejšie, ako ho stihnete skonzumovať.

Pripravený, stabilný, choď

Prehliadka cyklokrosu v Belgicku si vyžaduje trpezlivosť alebo žiadne spôsoby. Môžete buď prísť o 10:00 a vytýčiť si svoje obľúbené miesto, alebo sa 20 minút pred začiatkom rozhýbať a preraziť si cestu, takže ak sa rozhodnete pre prvé, dávajte pozor na druhé.

Zolder elite pánske

Na rozdiel od cestných pretekov je celkom ľahké pochopiť, čo sa deje. Jazdci idú oveľa pomalšie a v rámci hodinového závodu je zvyčajne osem až desať kôl. V Zolderi boli dvaja komentátori: belgický chlapík, ktorý podával správy o pretekoch so všetkou vervou starnúceho slimáka a Američan, ktorý bol vzrušený až na prasknutie - Nie že by ste ich mohli počuť pri skandovaní 'Sven' ! Sven! Sven!’

Víkend boli dva pretekárske vrcholy. Prvý bol počas pretekov mužov do 23 rokov, keď sa Adam Toupalík posadil a oslavoval víťazstvo, pričom do konca zostávalo ešte jedno kolo - Pozrite si tu.

Druhý bol počas Elite Men’s a Van der Poel prestrčil nohu cez predné koleso Van Aertsa počas zosadnutia (pozrite si tu), takže dvojica sa zmietala, keď sa im preteky rútili preč. Van der Poel prišiel o hlavu a preteky s ňou, Van Aert vypol energiu a vďaka šikovnej práci nôh v poslednom stúpaní získal medzeru a vyhral.

Zolder opití fanúšikovia

Skutočným vrcholom však nie sú preteky, ale zážitok. Blato, dážď, pivo, vietor, hluk – ale predovšetkým: Belgičania.

The World's 2017 sa koná v Belvaux v Luxemburgu a ja vás vyzývam, aby ste išli.