Galéria: Bardet skrotil Pica Villuercasa, aby vyhral 14. etapu na Vuelte

Francúz získal prvé víťazstvo na Grand Tour po štyroch rokoch po perfektnom útočení na čas na vrchole

Romain Bardet (Tím DSM) vrátil čas a včera si pripísal prvé víťazstvo na Grand Tour za štyri roky na 14. etape Vuelta a Espana 2021.

Po vypadnutí zo súboja o GC, keď stratil 12 minút po veľkej havárii na 5. etape, bol Bardet súčasťou 18-člennej prestávky, ktorá sa začala na začiatku 165,7 km dlhej etapy so začiatkom v Don Benito a nikdy nevyzeral ako navinutý.

Skupina sa podľa očakávania rozpadla pri poslednom stúpaní na vrchol Pico Villuercas, keďže opakované útoky rýchlo vzdialili menej zdatných horolezcov v ich radoch.

Bardet sa však zachoval chladne, nechal počiatočné pohyby odísť a potom sám narazil do predku so 6 km do cieľa. Od tej chvíle už o víťazstve nebolo pochýb a Francúz finišoval s náskokom 44 sekúnd pred Jesúsom Herradom pre svoje prvé víťazstvo v etape na Vuelte a prvý úspech na Grand Tour od 12. etapy Tour de France 2017.

S tým prišiel bodkovaný dres lídra v bodovaní v horách, z ktorého sa Bardet pochopiteľne tešil. S Mattom [Winstonom], mojím športovým riaditeľom, sme hrali naozaj šikovne. Presne mi povedal, kedy zaútočiť na najstrmšej rampe, ako keby bol cieľ vzdialený len 200 metrov, “povedal potom pre Eurosport.

'Bol som druhý príliš veľakrát. Dnes som išiel naplno, aby som bol v dobrom úniku. Vedel som, že ak sa mi podarí získať aj dres kráľa hôr, bude to dvojnásobný bonus, a tento deň som si prispôsobil.'

Tom Pidcock z Ineos Grenadiers, tiež v prestávke, predviedol podobný druh jazdy a skončil štvrtý po tom, čo to vyzeralo, že sa predtým v stúpaní poriadne vzdialil.

Bardet bol už za čiarou, keď sa favoriti GC v pelotóne sami dostali do obchodného konca etapy.

Guillaume Martin (Cofidis), celkovo druhý, sa ako prvý pokúsil o zmysluplný útok a snažil sa získať 58 sekúnd potrebných na zápas o červený dres od lídra Odda Christiana Eikinga (Intermarche-Wanty-Gobert).

Potom prišiel oveľa nebezpečnejší útok od Miguela Ángela Lópeza z Movistaru, ktorý za sebou videl veľký výber spomedzi svojich súperov. López by bol prvý cez čiaru od hlavného poľa, ale napokon získal len štyri sekundy na elitné kvarteto Primož Roglič (Jumbo-Visma), tímový kolega z Movistar Enric Mas, Egan Bernal (Ineos Grenadiers) a Jack Haig (Bahrajn Víťazný).

Eiking s nimi nebol, ale jazdil dobre, aby obmedzil svoje straty len na 20 sekúnd a zostal pohodlne v červenom drese. Martin získal 4 sekundy, aby mierne stiahol náskok, ale Roglič zostáva celkovo favoritom pretekov, keď je tretí s časom 1:36 sekundy s obrovským posledným týždňom pretekov pred sebou.

Ako vždy fotograf Chris Auld zachytil na kameru pamiatky a zvuky z dňa…