Vincenzo Nibali vyhral 2018 Miláno – San Remo

Taliansky jazdec za Bahrain-Merida získal svoje prvé víťazstvo v Monumente

Vincenzo Nibali z Bahrajnu-Merida vyhral ročník 2018 Miláno-San Remo po útoku na Poggio so 6 km do cieľa. Na vrchol Poggio si vytvoril asi osemsekundovú medzeru, ktorú zvýšil pri zjazde, a potom sa mu podarilo udržať, aby prekročil čiaru na Via Roma tesne pred nabíjacím balíkom.

Caleb Ewan z Mitchelton-Scott obsadil pri svojom prvom pokuse v pretekoch druhé miesto, pričom tretie miesto na pódiu obsadil Arnaud Démare z FDJ. Minuloročný víťaz Michal Kwiatkowski (Team Sky) skončil v hromadnom šprinte spolu s obľúbeným Petrom Saganom (Bora-Hansgrohe).

Víťazstvo Nibaliho dáva Taliansku prvého víťaza Monumentu za viac ako desať rokov.

Ako preteky dopadli

109th edícia ‘The Primavera’ začala v Miláne vlhko, pelotón zahalený proti chladu a dažďu.

Po niekoľkých pokusoch o vytvorenie prestávky sa nakoniec skupina deviatich jazdcov vydala na cestu, s jediným zástupcom z tímov WorldTour: Matteom Bonom z UAE Emirates.

Keďže sa hlavná skupina schúlila do mokra, odtrhnutie si vytvorilo medzeru približne 5 minút 30 so 115 km do cieľa, ktorý bol znížený na 3 minúty 45 na hranici 100 do cieľa.

V čele pelotónu kontrolovali tempo tím Sky pracujúci pre minuloročného víťaza Michala Kwiatkowského a Quick-Step Floors. Belgický tím sa spoliehal na talianskeho šprintéra Eliu Vivianiho po odstúpení Fernanda Gaviriu so zlomeninou ruky na Tirreno-Adriatico.

Favorit pretekov Sagan vyzeral v strede balíka pohodlne.

Keď sa preteky vydali na juh pozdĺž pobrežia Ligúrskeho mora, dážď utíchol, vyšlo slnko a 180 jazdcov si vyzlieklo plášte a návleky. Pelotón si udržiaval relatívne pokojné tempo a pomaly sa navíjal do úniku.

S približne 45 km do cieľa sa tempo pelotónu zvýšilo, čo vytváralo nervy a občasné havárie. Britský šprintér Dan McLay z EF-Education First vypadol z pretekov po náraze na podlahu po boku tímového kolegu Simona Clarkea.

Zvyšky odtrhnutia boli pohltené 30 km do cieľa a po najazdení 264 km sa skupina dostala na úpätie Cipressy. Je to 5,6 km stúpanie, kde je jasné, ktorí jazdci sú vo forme, a už tradične sú potenciálni víťazi pretekov oddelení od tých, ktorí tiež bežali.

Väčšina zvučných mien šprintérov bola na začiatku stúpania stále v hlavnej skupine, vrátane Marka Cavendisha, Caleba Ewana, Marcela Kittela, Arnauda Démareho, André Greipela a Alexandra Kristoffa.

Kittel bol prvý, kto kapituloval a rýchlo vypadol zo skupiny. Ostatným favoritom sa však podarilo zostať s hlavným balíkom na vrchole Cipressy, a to aj napriek pokusu tímu Sky zničiť preteky injekciou tempa.

Francúzsky tím FDJ vedie balík po zostupe z Cipressy a stará sa o vedúceho tímu Démareho, bývalého víťaza pretekov.

Poslednou prekážkou pretekov bolo Poggio, krátke 3,7 km stúpanie s maximálnym sklonom 9 %.

Vo vzdialenosti len 9 km od cieľovej čiary je Poggio poslednou šancou pre tímy bez čistého šprintéra zaútočiť na víťazstvo.

Keď pelotón dorazil na základňu Poggio, viedli ho Quick-Step Floors a tím Bahrain Merida Vincenza Nibaliho.

Keď sa skupina tiesnila okolo kruhového objazdu, jazdec Dimension Data Mark Cavendish narazil do žltého stĺpika v strede cesty a urobil cez jeho vrchol celé s alto, aby vypadol z pretekov.

Ako sa cesta zväčšila, začali sa útoky, počnúc kopaním Jempyho Druckera z BMC Racing. Nasledoval a prešiel ho Vincenzo Nibali, ktorý sám prešiel cez vrchol s odstupom približne ôsmich sekúnd na skupinu.

S približne 5 km do cieľa Nibali zostúpil so svojou obvyklou zmesou pôvabu a odvahy, pričom neustále predlžoval vzdialenosť späť k prenasledovateľom.

Za ním stíhal Matteo Trentin z Mitchelton-Scott, tesne za ním pokračovali Sagan, Kwiatkowski a Michael Matthews z tímu Sunweb.

Nibali prešiel pod flamme rouge sám, ale rýchlo sa blížil preskupený pelotón. Taliana to však nezachytilo a prekročil hranicu, aby sa stal prvým Talianom, ktorý vyhral preteky od Filippa Pozzata v roku 2006.