Kto sú favoriti na Tour of Flanders 2022?

Títo kľúčoví jazdci budú hľadať víťazstvo na nadchádzajúcom Ronde van Vlaanderen v nedeľu 3. apríla 2022

Vzhľadom na to, že na sólových hrdinstvách Mateja Mohoriča v Miláne-San Remo sa sotva usadil prach, je pred nami druhý monument sezóny.

Tour of Flanders sú však úplne iné preteky ako La Clasicissima a uprednostňujú iný druh jazdcov.

Vyhrať Flámsko znamená zdolať neľútostné dláždené stúpania cez Flámske Ardeny, po ktorých nasleduje jeden-dva údery na Oude Kwaremont a Paterberg, až napokon dorazíte do cieľa v Oudenaarde.

Mužské a ženské Tour of Flanders 2022 sa konajú v nedeľu 3. apríla. Ako prví budú pretekať muži, ktorí od štartu v Antverpách prejdú 272,5 km naprieč flámskym vidiekom.

Trasa pre mužov sa od ročníka 2021 predĺžila o takmer 20 km, vyhral ju Kasper Asgreen z Deceuninck-Quick Step.

Ženský pelotón prejde v ten istý deň 158 km a trasa v roku 2022 po prvý raz konečne zahŕňa historický Koppenberg – stúpanie, ktoré v minulosti formovalo osud nespočetných mužských pretekov.

Annemiek van Vleuten vyhrala minuloročnú edíciu s charakteristickým samostatným útokom na Paterberg a v roku 2022 sa bude snažiť pridať k svojim neustále rastúcim palmarès.

Mužské obľúbené

Wout van Aert

Obrázok
Obrázok

Úver: A. S. O./Alex Broadway

Aktualizácia: Jumbo-Visma odvtedy tweetoval Wout van Aert je chorý a „nepravdepodobné“bude v nedeľu stáť na štartovej čiare.

Belgická trikolóra sa môže rovnako dobre zdvojnásobiť ako cieľ na chrbte Wouta van Aerta, národného šampióna, ktorý je favoritom na víťazstvo na Tour of Flanders.

Minulý rok tvrdil, že prílišné sústredenie sa na preteky na začiatku sezóny ako Tirreno-Adriatico negatívne ovplyvnilo jeho sezónu klasík.

Jeho sezóna 2022 však už priniesla množstvo úspechov, zohrala kľúčovú úlohu pri nedávnej dominancii Jumbo-Visma v Paríži-Nice a pri samostatnom víťazstve v Omloop Het Nieuwsblad.

Van Aert a tímový kolega Christophe Laporte tiež skončili 1-2 na E3 Saxo Bank Classic koncom marca, keď sa na Paterbergu odtrhli v útoku, pri ktorom nikto nemohol nasledovať.

Či už bude Belgičan v súťažnej skupine vo Flámsku, alebo sa ocitne sólo po tom, čo sa náhodou odpútal od pelotónu vďaka svojim čistým schopnostiam, kľúčom k sláve je nasledovať Van Aerta…

Alebo aspoň pódium.

Tadej Pogačar

Obrázok
Obrázok

Úver: A. S. O./Aurélien Vialatte

Napriek tomu, že ide o Pogačarov debut na pretekoch Okolo Flámska, označiť najsilnejšieho jazdca v pelotóne za uchádzača štandardne považuje za správnu vec a vypovedá o jeho schopnostiach.

Slovinec vo svojej ešte mladej kariére vyhral už dva monumenty – Liège-Bastogne-Liège a Il Lombardia.

Dvojnásobný šampión Tour de France začal svoju sezónu úspechom na UAE Tour a hneď po ňom sa prebojoval k víťazstvu na Strade Bianche po zdrvujúcom 50 km sólo útoku.

Ak by to nestačilo, vyhral dve etapy na týždennom Tirreno-Adriatico, čím zdvihol trojzubec celkového víťaza pretekov a domov si odniesol dres pre šprintérstvo a dres pre mladých jazdcov.

Pretože pamätajte: tento muž má stále len 23 rokov. Pogačarov talent je taký, že víťazstvo pri jeho prvom pokuse na Tour of Flanders by sa sotva dalo považovať za prekvapenie.

Kasper Asgreen

Obrázok
Obrázok

Úver: A. S. O./Henning Angerer

Obhajca víťaza Tour of Flanders Kasper Asgreen sa bude snažiť naštartovať sezónu Classics QuickStep Alpha Vinyl po netypicky pokojnom začiatku roka.

Po tom, čo bol v roku 2021 desiaty rok po sebe vyhlásený za najúspešnejší cyklistický tím na svete, ich jediným doterajším víťazstvom na klasike v roku 2022 bol úspech Fabia Jakobsena v Kuurne-Brusel-Kuurne.

Asgreen však nedávno skončil na stupňoch víťazov na Strade Bianche a pre tím zachránil slušný výsledok po veterných pretekoch plných havárií, ktoré vyradili z boja tímového kolegu majstra sveta Juliana Alaphilippa a umiestnili sa na 32. mieste v Gent-Wevelgem.

ˇ

Koniec koncov, zdá sa, že tlak sa nedávno zmenil na Jumbo-Visma, aby kontrolovala preteky na rozdiel od mužov v modro-bielom, čo môže byť v ich prospech.

Akonáhle sa výhry opäť začnú valiť – čo sa aj stane – budú pravdepodobne silné a rýchle.

Mads Pedersen

Obrázok
Obrázok

Bývalý majster sveta Mads Pedersen si v roku 2022 buduje stabilnú kampaň vrátane 6. miesta na svojom debute Miláno-San Remo a 7. miesta v Gent-Wevelgem.

Jeho etapové víťazstvo v Paríži-Nice bolo výsledkom úplnej rýchlosti v pútavom závere a nechalo mu luxus času na oslavu, keď pohodlne porazil Wouta van Aerta a získal Trek-Segafredo prvé víťazstvo na WorldTour od Tour 2021 de France.

Dán uznal, že nedávna E3 Saxo Bank nešla podľa plánu, no jeho úspech v Etoile de Bessèges naznačuje, že išlo o jednorazovú záležitosť.

‚Vie, že skôr či neskôr to [vyjde],“hovorí jeho tím.

Pozrite tiež:

Mathieu van der Poel

Holanďan pretekal „bez očakávaní“v Miláne-San Remo, no v prvom pretekárskom dni sezóny predviedol obrovské úsilie, aby skončil na treťom mieste, keďže sa vrátil po zranení chrbta. Potom vyhral Dwars door Vlaanderen pred Tiesjom Benootom.

Obľúbené ženy

Annemiek van Vleuten

Obrázok
Obrázok

Poďakovanie: Luis Ángel Gómez/Photo Gomez Sport

Nebol by to obľúbený článok bez podčiarknutého, zvýrazneného a zaseknutého mena obhajcu titulu v strede tabuľky s rozpisom stratégie každého druhého tímu.

Van Vleuten nestrácala čas a vrátila sa zo svojej zlomeniny, ktorá sa skončila minuloročnou sezónou po havárii počas Paris-Roubaix Femmes.

Späť, ako keby nikdy neodišla (aby som bol spravodlivý, jej absencia sa zhodovala s mimosezónou), Van Vleuten kraľovala víťazne na Setmana Ciclista Valenciana vo februári.

Samozrejme, vyhrala v Omloop Het Nieuwsblad v šprintérskom závere proti Demi Volleringovej. Karty sa však obrátili na Strade Bianche, pretože jazdca tímu Movistar predbehla a takticky ho prekonala Lotte Kopecky.

Skutočnosť, že Van Vleuten nevykazuje žiadne známky straty rýchlosti po zranení a naďalej súťaží (a poráža) mladšiu generáciu, je len dobrým znamením pre Tour of Flanders a ďalej. Povedzte, Tour de France Femmes…

Lotte Kopecky

Obrázok
Obrázok

Pokiaľ ide o Kopeckého, talentovaný jazdec SD Worx žiari v zostavenom tíme.

Úspech Strade Bianche proti Van Vleutenovi priniesol zatiaľ najväčšie víťazstvo v jej kariére, pričom Belgičanka chce zúročiť svoju formu na nadchádzajúcom pretekoch Tour of Flanders.

Takticky bola na Strade dokonalá, keď sledovala, ako jej konkurentka stúpala po 16% svahoch stúpania Santa Catarina a potom vypla Van Vleutenovu čiaru v poslednej zákrute, aby zostala vpredu.

Už povedala, že Tour of Flanders je jej obľúbeným ihriskom, takže určite stojí za to ho sledovať.

Elisa Balsamo

Obrázok
Obrázok

Kredit: SprintCycling cez Trek-Segafredo

Jedinou rukou rušiac tradíciu takzvaného ‚prekliatia dúhového dresu‘, vo forme Elisa Balsamo bola doteraz podpisom sezóny pre Trek-Segafredo.

Jej posledné víťazstvo na ceste zahŕňalo porazenie nikoho iného ako Marianne Vos. V Gent-Wevelgem sa dúhový dres prepracoval do súťažnej skupiny, kde porazila Vos, Lotte Kopecky a Martu Bastianelli na čiaru.

Už sa veľmi dobre zoznamuje s najvyšším stupienkom pódia.

Vedúci šprint Talianky ju označil za kľúčového kandidáta na skúšanie vzdialenosti, no silný tím Trek-Segafredo pozostávajúci z Audrey Cordon-Ragot (ktorá sa zotavuje z Covidu a nebude vo Flámsku), Ellen van Dijk a Elisa Longo Borghini sú schopní zastaviť akékoľvek útoky.

Marianne Vos

Obrázok
Obrázok

Úver: A. S. O./Gautier Demouveaux

Mali by sme sa považovať za šťastné, že môžeme byť svedkami jedného z najlepších cyklistov všetkých čias v Marianne Vos.

Napriek tomu, že v roku 2022 nedosahujeme na ceste úplne rovnakú úroveň úspechu, na akú sme doteraz zvyknutí, pričom jej najlepší výsledok v kampani, ktorá bola ovplyvnená choroba, Vos získal v januári rekordný ôsmy titul majstra sveta v cyklokrose.

Jej dominujúce úsilie v cyklokrose bolo evidentné počas celej zimy, keď vyhrala kolá vo Waterloo a Iowa City (USA) a Rucphen (Holandsko) počas Svetového pohára.

Tento mesiac Vos zaznamenala svoje nadšenie vrátiť sa na cestu. S harmonogramom, ktorý zahŕňa Tour of Flanders, Paris-Roubaix a výškový tréning pred Tour de France Femmes, je jasné, že Vos je viac než pripravený na pár dlaždíc.

Marjolein van’t Geloof

Je to taká konzistentná jazdkyňa, pretekala na 6. mieste v Le Samyn des Dames a 5. v Danilith Nokere Koerse. Ak bude na štartovej čiare Tour of Flanders, môže sa absolútne umiestniť v top 10 pre svoj tím a zároveň sa tešiť na svoju vedúcu úlohu na Paris-Roubaix Femmes.

Le Col-Wahoo klopú na dvere po veľkom víťazstve a určite majú talent na to, aby čoskoro prišli s ambíciami stanovenými na World Tour na rok 2023.

Grace Brown

Brown bola nedávno videná útočiť smerom k finále Gent-Wevelgem a chvíľu to vyzeralo, že by sa mohla vzdialiť pelotónu za víťazstvom, ale nebolo to tak.

Brown povedala Cyclist na začiatku sezóny, že sa teší na zábavu na konci pretekov s tímom.

Prehliadka Flámska sa koná v nedeľu 3. apríla 2022.