Q&A: Joaquim Rodriguez

Španielsky bývalý profesionál hovorí s Cyclistom o odchode do dôchodku, obchodovaní s tajomstvami pretekov a dominancii tímu Sky

Cyklista: Bol si profesionálom 16 rokov. Ako si užívate dôchodok?

Joaquim Rodriguez: Život sa po odchode do dôchodku úplne zmení. Mám to šťastie, že môžem zostať v kontakte so športom, keď pracujem ako ambasádor pre Bahrain Merida a radím jazdcom o pretekaní.

Stále mám chuť súťažiť, a ak sa Sonny Colbrelli umiestni tesne na druhom mieste, je to rovnaký pocit, ako keby som práve stratil sám seba.

Teraz je pre mňa cyklistika viac o dobrodružstve ako o súťažení.

Zajtra idem 312 km po Malorke s 8 000 ľuďmi; minulý mesiac som súťažil na pretekoch horských bicyklov Cape Epic v Južnej Afrike uprostred púšte.

Vždy som chcel robiť tieto veci. Keď ste profík, zdvihnete ruku a niekto vám vymení volant.

Po 16 rokoch som potreboval zmeniť prostredie.

Cyc: Vy a Vincenzo Nibali z Bahrajnu Merida ste boli roky neľútostnými rivalmi. Je zvláštne byť teraz na tej istej strane?

JR: Vincenzo bol môj rival aj opak. Alejandro Valverde a ja sme boli veľmi podobní jazdci – obaja priebojníci – ale pre Nibaliho je perfektná situácia v pretekoch taká, v ktorej môže úplne rozbiť konkurenciu.

Keďže sme boli ako jazdci veľmi odlišní, nemôžem mu dať rady, čo by mal robiť v pretekoch. Ale môžem mu povedať veci, ktoré o iných jazdcoch nevidí.

Môžem mu povedať o Valverdeho pohyboch v Liège-Bastogne-Liège, alebo keď sa Philippe Gilbert alebo Nairo Quintana pripravujú na útok alebo skrývajú únavu.

Napríklad v etape, ktorú Vincenzo vyhral na minuloročnom Giro v Bormiu, som okamžite videl, že Quintana sa necíti dobre.

Nairo nemá rád spoločnosť – radšej jazdí sám. Takže keď som ho videl žiadať jedlo na Umbrail Pass, povedal som Nibalimu, aby zaútočil, pretože som vedel, že Quintana je prázdna.

Cyc: Ktorí jazdci budú veľkými hráčmi na nadchádzajúcich Grand Tours?

JR: Jeden jazdec, ktorý sa mi veľmi páči, je Primoz Roglic. Ukazuje úžasnú plynulosť v časovkách a v horách.

Myslím si, že Froome bude na rovnakej úrovni ako vždy. To isté platí pre Valverdeho, Quintanu a Nibaliho – nikdy nesklamú.

Myslím si, že Dumoulin urobí krok vpred na Giro a Tour a som veľmi zvedavý, keď ho uvidím bojovať s Froomom na Tour.

Kombinácia Quintanu, Valverdeho a Landu v Movistare je tiež veľmi zaujímavá. Nakoniec preteky postavia každého na svoje miesto.

V Paríži neskončia na prvom, druhom a treťom mieste, takže si budú musieť určiť poradie už na začiatku pretekov a športovým riaditeľom jasne povedať, kto by mal pre koho počas pretekov pracovať.

Obrázok
Obrázok

Cyc: Chceli by ste, aby Team Sky v tejto sezóne dominoval menej?

JR: Samozrejme. V spôsobe, akým som pretekal, som bol úplný opak ako oni a veľa som trpel, keď Sky nastolil ich neustály rytmus.

Myslím si, že preteky sú trochu nudné, takže dúfam, že sa nájde tím, ktorý dokáže preteky prerušiť, ako sa to stalo v prípade Movistaru v roku 2014 alebo v roku 2013, kde sme Frooma niekoľkokrát videli jazdiť sólo.

Nie je však veľa jazdcov, ktorí dokážu poraziť Frooma hlava-nehlava.

Cyc: Čo si myslíte o jazde Frooma s visiacim závesom?

JR: Pre UCI je to skutočný problém. Je smutné, že jazdec môže súťažiť skôr, než sa jeho situácia vyjasní.

Keď sa niečo také stane, vždy sa na to pozerá rovnako – podľa verejnej mienky je jazdec už teraz vinný, nech sa deje čokoľvek. A to je veľmi smutné.

Cyc: Ktorú veľkú prehliadku si naozaj želáte vyhrať?

JR: Giro d’Italia 2012, bezpochyby. Bolo to prvýkrát, čo som bojoval o dres lídra.

Prehrať preteky v posledný deň len o 16 sekúnd s jazdcom, ktorý pri všetkej úcte k Ryderovi Hesjedalovi nikdy nebol favoritom na Giro… bolo to ťažké.

Bol vo forme svojho života. Pre nás to bolo frustrujúce.

Cyc: Uprednostňovali ste preteky o GC alebo honbu za etapovými víťazstvami?

JR: Bol som veľmi ambiciózny, takže som rád bojoval za oboch. Keby som mal zlý deň, na druhý deň by som už hľadal nové ciele.

Na Tour de France v roku 2015 som mal v La Pierre Saint-Martin naozaj zlý čas, stratil som šesť minút, ale o dva dni neskôr som vyhral etapu z úniku.

Nie veľa lídrov je schopných urobiť niečo zaujímavé v pretekoch po tom, čo zbadajú svoje šance v GC.

Cyc: Rui Costa vás na Majstrovstvách sveta v roku 2013 podpichol. Urobil by si niečo inak, keby si sa mohol vrátiť?

JR: Nemenil by som nič na svojom vlastnom výkone, ale zmenil by som to, čo sa stalo za mnou, aby mohol Valverde ovládať Rui Costu o niečo lepšie.

Každý jazdec by to chcel zmeniť. Ak by Valverde chytil Costu, vyhral by preteky alebo by možno zastavil Ruiho a ja by som vyhral.

Ale veľa ľudí, najmä zahraničné médiá, nevie, že 3 km do cieľa mi Alejandro povedal, aby som zaútočil, pretože bol prázdny.

Môj útok bol chápaný ako bitka medzi nami dvoma, alebo preto, že pre mňa nechcel pracovať. Ale nie, Španielsko odviedlo skvelú prácu.

Cyc: Máte nejaké myšlienky na to, čo by sa dalo urobiť, aby sa cyklistika stala lepším športom pre jazdcov a znížila by sa dominancia väčších tímov?

JR: Nevidím problém, ak má tím veľký rozpočet alebo jazdci majú vysoké platy. Real Madrid vyhral Ligu majstrov 13-krát a nikto sa na to nesťažuje.

Ak sa chce sponzor venovať cyklistike s rozpočtom 40 miliónov EUR a začne vyhrávať každé preteky, ostatní sponzori môžu urobiť to isté, aby zvýšili konkurenciu.

Pre mňa je absurdné hovoriť o zmene. Ostatné športy platia 200 miliónov EUR len za ukončenie zmluvy.

V našom športe, kam našťastie prichádza stále viac a viac veľkých sponzorov, je pre súťažiacich pripravené veľké pódium a množstvo podívaných.

My to však zmeníme a pošleme domov 100 jazdcov kvôli novej myšlienke zredukovať počet tímov na preteky.

Urobil by som úplný opak toho, čo sa robí teraz.