Vojna svetov

Majstrovstvá sveta na dráhe v Londýne 2016 sa skončili Britániou na čele medailovej tabuľky, ale čo to znamená pre olympiádu?

Každý má rád smoliarku. Okrem trénerov, športovcov a technických riaditeľov. Majú radi čísla, presnosť a istotu, takže za každú štipku radosti, ktorú musí britská cyklistika priniesť s každou zlatou olympijskou medailou, musí existovať aj rovnaké množstvo frustrácie z toho, prečo jazdci jednoducho nepodávajú najlepší výkon v predchádzajúce majstrovstvá sveta.

Svety v roku 2012 boli tesnou konkurenciou, no absolútnym víťazom sa stala Austrália s celkovým počtom 15 medailí vrátane ôsmich zlatých. Olympiáda bola úplne iný príbeh – tím GB získal osem zlatých medailí na tú austrálsku. Udalosťou, v ktorej Británia počas svetových šampionátov v roku 2012 skutočne excelovala, bolo tímové prenasledovanie, čím sa vytvoril nový svetový rekord. Tento rok to však bol úplne iný príbeh.

Keirin závod na 2016 UCI Track Worlds

Ed Clancy začal konanie vo finále tímového prenasledovania, ale britská štvorica mala v polovici prvého kola stratu 0,6 sekundy a bol to neustály boj o to, aby sa to vrátilo. S jedným kolom do konca to stiahli späť a mali náskok 0,15 sekundy, len aby sa rozpadli a stratili na Austráliu 1,1 sekundy. Ako pozorovateľ som mal pocit, že si víťazstvo nechali ujsť, a Clancy súhlasí.

„Je to ťažké, keď to takto stratíte v poslednom kole,“hovorí Clancy Cyclistovi nasledujúci deň. „Zajazdil som dve dobré zákruty, ale bol som to ja, kto prehral preteky v poslednom kole. Stratil som volant a napriek tomu, že som sa predčasne zaviazal k dvom veľkým zákrutám, taká bola stratégia a nie vždy ide podľa plánu. Máte pocit, že ste to pre všetkých stratili. Môžem sa utešiť zo skutočnosti, že aj keby som sedel na volante, nebolo by to dosť rýchle.

‘Austrália skončila naozaj rýchlo, zatiaľ čo my sme sa v poslednom kole len rozpadli. Mali sme dobrú stratégiu, ale tú sme museli držať – všetci sme sa navzájom podporovali.“

Ale stratiť 0,6 sekundy v prvom kole nemohla byť stratégia, však?

Kierin finále, 2016 UCI Worlds Track Championships

'Stratégiou bolo urobiť 12,5 [sekundové] úvodné polovičné kolo a doviesť tím na 14,0-sekundové kolá, čo som si všimol, pretože som na tréningu od môjho operácia chrbta. Dostal som sa do úzadia, pretože Burkey [Steven Burke] sa celý týždeň trápil, takže to bol trochu hazard, ale fungovalo to dobre.

‘V druhej zákrute som urobil dobrý stint a modlil som sa, aby to bolo ono. Brad [Wiggins] a [Owain] Doull boli v predchádzajúcich kolách takí silní a jednoducho vyriešili zadnú časť pretekov a ja by som už nemusel vidieť predok. Ale keď som v poslednej zákrute znova videl predok, jednoducho som nemal nohy.

'Zvyčajne, keby som bol v plnej kondícii, rád si myslím, že by som mohol hodiť do pol kola, vrátiť sa a vydržať, ale včera večer som sa snažil čo najrýchlejšie zísť z cesty a dostať sa na chrbát, ale ja som sa jednoducho nedokázal udržať. Nič mi nezostalo.

„Stále sme išli tak rýchlo, ako sme prešli celou súťažou, ale Austrálčania to vylepšili lepšie ako my a to bolo všetko. Úprimne povedané, sklamanie, ale ak sa zamyslíte nad tým, z čoho sme prišli a kam sa môžeme ešte pred augustom dostať, myslím si, že je to stále celkom pozitívne.‘

Prenasledovanie tratí v GB

Keďže je Clancy v plnej kondícii, British Cycling naznačuje, že úvodná polovica by mala prísť na oveľa slušnejší čas, s konečným cieľom ísť pod 3:50. Je však potrebné zdôrazniť, že ani austrálsky tím nebol v plnej sile. Alex Edmondson nebol prítomný a ani Jack Bobridge, o ktorom sa hovorí, že sám o sebe stojí za úplný druhý rozdiel.

V ženskom družstve je to tiež príbeh dvoch polovíc. Neuveriteľný výkon Laury Trottovej priniesol dva tituly majstra sveta – stieracie preteky a omnium – čím sa jej počet zvýšil na sedem. Spôsob, akým bola odvezená z ihriska s takou jemnosťou, vás prinúti premýšľať, či je tu niekto, kto ju dokáže poraziť.

Becky James sa dostala do finále keirinu, ale nechala sa zaboxovať a napokon ani jej, ani odchádzajúca šampiónka Anna Meares (Austrália) sa ani len nepriblížili surovej palebnej sile Kristiny Vogel (Nemecko). Úplnou neznámou je aj to, či to dokáže zvrátiť, keďže v roku 2012 bola odovzdaná Victorii Pendletonovej.

Potom je tu samozrejme otázka Marka Cavendisha a jeho miesta v omniu. Niet pochýb o tom, že jeho vystúpenie s Wigginsom v Madisone sa zapíše do histórie ako jeden z jeho velikánov, ale skutočne mu to stačí na to, aby mu zabezpečilo miesto v lietadle do Ria?

Víťazi v prenasledovaní v Austrálii a Bradley Wiggins

Shane Sutton bol dosť hlučný vo svojom názore, že ak má Cavendish jazdiť na trati na olympijských hrách, bude sa musieť úplne zaviazať k traťovému programu a je nepravdepodobné, že by tak urobil, ak bude jazdiť naplno tri týždne Giro a Tour (aby splnil svoje požiadavky na Dimension Data).

Je tu tiež problém s obmedzeným počtom miest v tíme. Dráhu tvoria vytrvalci a šprintéri a pre britských mužov je päť vytrvalostných miest. Tím pre prenasledovanie má štyroch členov, takže v ideálnom prípade musí BC vziať na olympiádu piatich prenasledovateľov (v prípade zranenia) s myšlienkou, že jeden z nich by sa mohol v omniu zdvojnásobiť. Aby si Cavendish zabezpečil svoje miesto v tejto päťčlennej skupine, bude musieť dokázať, že v prípade potreby môže vstúpiť do tímu pre prenasledovanie tímu, čo je po výkone Jona Dibbena v bodovacej súťaži náročná otázka. Wiggins myslí inak.

„Myslím, že pôjde – myslím, že si ho vyberú,“hovorí nám Wiggins. Cav to nemusí robiť, chce len olympijskú medailu. Môže mať jeden môj, ak nevyhrá. Som si istý, že by som mu mohol dať bronz alebo niečo také.‘