Po minuloročných majstrovstvách sveta v Katare zostali zamestnanci nezaplatení

Budúcnosť pretekov v púštnom štáte mizne v piesku

V krajine s malou miestnou cyklistickou kultúrou zdvihol výber Kataru na usporiadanie najprestížnejších jednodňových pretekov na svete pár obočia. Teraz šesť mesiacov po udalosti zostáva viac ako 100 zamestnancov nezaplatených. Miestny organizačný výbor, ktorý organizoval preteky v mene UCI, sa ospravedlnil, ale podľa Dauha News ešte nezaplatil platbu.

Je to posledný zo série neúspechov pre krajinu, ktorá vyvinula spoločné úsilie, aby priniesla cyklistické preteky do regiónu.

Vlaňajšie národné turné krajiny, úvodná sezóna Tour of Qatar sa tiež prerušila, ako dôvod uviedol nedostatok dostupného sponzorstva.

Podujatie, ktoré podporil Eddy Merckx, ktorý spolupracoval s UCI a loboval v mene pretekov, prebiehalo nepretržite od roku 2002 a zahŕňalo 15 ročníkov.

Napriek veľkému rozpočtu na prilákanie nabitého poľa šprintérov, ploché púštne trate a časté piesočné búrky vyvolali medzi fanúšikmi malú náklonnosť.

Teraz sa zdá, že pravdepodobnosť návratu špičkových profesionálnych pretekov do krajiny v blízkej budúcnosti je malá.

Nie, že by sa profesionálne preteky niekedy zdali inak ako trochu zvláštne vhodné pre púštny štát, kde letné teploty pravidelne prekračujú 40 °C.

V posledných rokoch získal Katar práva na usporiadanie série významných športových podujatí, niekedy s kontroverznými výsledkami.

Keď krajine udelili Majstrovstvá sveta vo futbale 2022, podnietilo to vyšetrovanie FBI týkajúce sa ponukového procesu, čo nakoniec viedlo k zákazu činnosti prezidenta FIFA Seppa Blattera na osem rokov.

Podobne veľa komentátorov spochybňovalo proces, ktorým bol Katar vybraný UCI za miesto konania majstrovstiev sveta.

Rozhodnuté pod vedením Pata McQuaida, ktorý bol opakovane vyšetrovaný pre obvinenia z korupcie súvisiace s jeho pôsobením v organizácii, výber krajiny s malým počtom fanúšikov cyklistiky a slabým záznamom o ľudských právach získal mimo UCI malú podporu.

V cestných pretekoch mužov a žien, ktoré vyhral Peter Sagan a Amalie Dideriksen, sa podujatie skončilo pomerne úspešne.

Jazdci sa však sťažovali na nedostatok fanúšikov pri ceste spolu s povahou poskytnutej trate.

Tento rok bude svetový šampionát hostiť nórsky Bergen a ročník 2019 bude hostiť Yorkshire.