Vnútri Tour de France: Laura Meseguerová sa pýta, čo to mohlo byť

Laura Meseguer z Eurosportu hovorí o mnohých premárnených príležitostiach v brutálnom, ale vzrušujúcom Tour a o tom, čo má v obchode budúcnosť

Tour de France je vždy obklopená „ak“. Ak by napríklad Richie Porte neodstúpil z pretekov, posledná časovka v Marseille by mohla byť emotívna a dramatická.

ˇ

Ak by sa Peter Sagan dostal do Paríža, oživilo by to boj o zelený dres?

Ak by tam boli aj Marcel Kittel a Mark Cavendish, videli by sme na Champs Elysèes dramatický súboj medzi dvoma najrýchlejšími šprintérmi v nedávnej histórii Tour?

Otvorené preteky

Tour de France 2017 bola pre jazdcov brutálna a mnohým fanúšikom umožnila fantastické sledovanie, no ostatných tohtoročné preteky až tak nepresvedčili.

Cesty Tour boli lemované fanúšikmi, ktorí milovali tohtoročné preteky, a zúrivými kritikmi rovnakou mierou. Relatívna absencia vysokých hôr a časoviek viedli k otvorenejším pretekom, plným otázok až do poslednej chvíle, ale bolo mi ľúto, že som nevidel ešte jednu etapu v horách.

Jeden ďalší záver na vrchole, obzvlášť, mohol umožniť dramatické útoky a rafinovanejšie stratégie od lídrov a ich tímov.

Pre jazdcov a komentátorov sa veľa hovorilo aj o otázke skrátenia etáp na Tour.

13. etapa na Deň dobytia Bastily mala len 101 km, no vďaka tomu sme už od prvého kilometra videli deň plný akcie, s útokmi Alberta Contadora a Mikela Landu, ktoré oživili čelo pretekov viac ako ktorákoľvek iná fáza.

Prečo nezahrnúť jednu takúto etapu do každého týždňa Grand Tour?

Rovnako aj niektoré šprintérske etapy boli trochu nudné, a to ako pre verejnosť, tak aj pre komentátorov, ktorí o tom museli informovať, ktorých bolo často vidieť na konci dňa odchádzať z boxu s unavenými očami a skľúčenými úsmevmi.

Mnohí z nich, nezabúdajme, mali za úlohu komentovať každú etapu od kilometra 0, na etapách, kde sa stalo len veľmi málo následkov.

V tieto dni bola kritika zo všetkých strán. Preteky často blokovali veľké tímy – pelotón napríklad nedovolil jazdcovi BMC Stefanovi Kungovi pripojiť sa k úniku, jednoducho preto, že tvrdili, že je „veľmi silný“.

Nezáleží na tom, či je to platné alebo nie, vždy, keď sa preteky rozbehnú podľa vopred napísaného scenára, emócie sa z toho vyčerpajú.

Froome štvrtý

Štvrté víťazstvo Chrisa Frooma na Tour de France medzitým ukázalo tichému jazdcovi novú stránku, možno ľudskejšiu.

Tento rok nebol taký dominantný ako pri žiadnom zo svojich predchádzajúcich víťazstiev, namiesto toho sa jeho cesta k víťazstvu skutočne scvrkla na obranu času, ktorý získal nad svojimi súpermi počas úvodnej časovky v Dusseldörfe.

To by však nemalo znižovať hodnotu jeho úspechu. Koniec koncov, Tour de France je v mnohých ohľadoch záverečnou skúškou, ktorá prichádza po roku príprav, úsilia a obetí.

Vzhľadom na to si myslím, že prevládajúca verejná mienka je voči Froomovi často nespravodlivá.

Je fér povedať, že jeho štvrté víťazstvo na Tour nezaujalo populárnu predstavivosť rovnakým spôsobom, ako keby sa jednému z jeho konkurentov podarilo vyhrať prvé.

Výhra v prvej fáze

Pamätám si na jeho vôbec prvé etapové víťazstvo na Grand Tour počas časovky na Vuelte a España v roku 2011. Bol to náš prvý náznak toho, čo malo prísť od veľmi talentovaného mladého muža.

Na tlačovej konferencii po pódiu upútal našu pozornosť svojim odmeraným spôsobom reči a inteligenciou.

Čoskoro sa rozhovor zvrtol na jeho výchovu v Keni a Južnej Afrike, cyklistickú kariéru a čas v tíme Sky.

Počas nasledujúcich troch rokov nám ponúkne skvelý príbeh. V tom roku skončil druhý na Vuelte, potom sa postavil na pódium na Tour de France v roku 2012 ako superdomáci pre Bradleyho Wigginsa a o rok neskôr po prvýkrát vyhral preteky.

V roku 2014 vypadol z Tour, ale v roku 2015 sa vrátil, aby vyhral samotnú Tour aj dres hôr, čím si upevnil svoje miesto ako pretekár číslo jeden GC svojej generácie.

Odvtedy ho monopol tímu Sky na francúzskych pretekoch vyhnal k ďalším dvom víťazstvám, no žiadne nebolo také emotívne a inšpirujúce ako tieto prvé úspechy.

Možno uvidíme podobný príbeh s Mikelom Landom, ktorý bol tento rok iba jedinú sekundu od pódia napriek tomu, že veľkú časť svojho úsilia venoval tomu, aby pomohol Froomovmu žltému dresu presadiť svoje vlastné.

Vskutku, Landova konečná pozícia v GC otvorila zaujímavú debatu okolo poslednej etapy v Paríži. Zatiaľ čo procesný charakter poslednej etapy znamenal, že neexistuje jednoduchý spôsob, ako vziať Romainovi Bardetovi tú jedinú sekundu späť a získať miesto na pódiu, súhlasím aj s tým, čo povedal Landa po tom, čo deň predtým dokončil svoju časovku v Marseille: 'Súťaž je súťaž až do posledného dňa'.

Pripomína mi to, ako Alejandro Valverde prevzal zelený dres od Joaquíma 'Purito' Rodrígueza v poslednej etape 2015 Vuelta a España, a hnev, ktorý nasledoval voči tímu Movistar.

Rodriguez nahnevane tvrdil, že posledná etapa je slávnostná a mnohí pozorovatelia považovali dres za fakticky ukradnutý.

Na tomto turné sa však prelomilo mnoho nepísaných pravidiel, takže ak sa naskytne príležitosť, prečo ju nevyužiť?

Výmena stráží

Pri lete späť z Paríža do Madridu sedel Contador len dva rady predo mnou a keď sme nastupovali do lietadla, hovoril o svojom nešťastí na tohtoročnom Tour.

V tejto chvíli sa ešte uvidí, či to bola jeho posledná Tour de France. V pretekoch v roku 2017 uplynulo 10 rokov, odkedy sa prvýkrát postavil na pódium v Paríži, a je ťažké necítiť, že generačná výmena láka.

O rok môžeme očakávať, že Romain Bardet bude tam hore bojovať o prvé víťazstvo na Tour pre Francúzov od roku 1985. V ceste mu bude stáť ktorýkoľvek alebo všetci Quintana, Fabio Aru, Daniel Martin, George Bennett, bratia Yatesovci, Rigoberto Urán, Louis Meintjes a Landa.

A samozrejme Froome, ktorý sa bude usilovať o svoj piaty titul.

A čo Landa? „Neviem, či som schopný viesť tím k víťazstvu na Tour de France,“povedal mi. ‚Ale určite dúfam, že povediem víťazstvo na ďalšej Grand Tour‘.

Tento rozdiel medzi Tour de France a ostatnými Grand Tours pozná každý jazdec na vrchole klasifikácie až príliš dobre.

Ako povedal Dan Martin, nie je to len o nohách, Tour je iná ako akékoľvek iné preteky – „je jednoducho brutálna“.