Giro d'Italia 2019: Pascal Ackermann vyhráva mokrý a divoký šprint na 5. etape

Pascal Ackermann vyhral šprint o etapové ocenenia, ale kvôli počasiu boli časy GC merané na hranici 10 km. Foto: RCS/Giro d'Italia

Pascal Ackermann vyhral 5. etapu Giro d'Italia 2019 v šprintérskom závere, ktorý nemal žiadny vplyv na celkovú všeobecnú klasifikáciu. Ackermann bol najsilnejší v šprinte a tiež čo najlepšie načasoval svoje úsilie, aby získal svoje druhé etapové víťazstvo v pretekoch a zvýšil si náskok v bodovacej klasifikácii.

Radosť, ktorú prejavil Ackermann a jeho tímoví kolegovia z Bora-Hansgrohe, keď sa dostane do etapy, robí víťazstvo ešte krajším.

Čas pre GC bol neutralizovaný prvýkrát cez cieľovú čiaru, do pretekov zostávalo ešte 10 km, kvôli obzvlášť zlému počasiu a zradným podmienkam na ceste počas celého dňa pretekov.

Šprintéri boli ponechaní na to, aby bojovali o etapové vyznamenanie, zatiaľ čo súťažiaci z GC a ich tímy sa im vyhýbali. Ackermanna nasledoval za čiarou Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), ktorý išiel prvý, ale nedokázal zadržať neskorý nápor veľkého Nemca.

V dôsledku účinnej úplnej neutralizácie ružového dresu zostáva Primoz Roglic (Jumbo-Visma) na čele pretekov a zvyšok top 10 za ním zostáva nezmenený.

Giro d'Italia 2019 5. fáza: Dobrú noc, pán Tom, vidíme sa v júli?

Veľkou správou dňa bolo, že celkový víťaz z roku 2017 a obľúbenec fanúšikov Tom Dumoulin (Team Sunweb) opustil preteky v priebehu prvých dvoch kilometrov.

Zranenia, ktoré utrpel v predchádzajúcej etape, najmä poškodenie ľavého kolena, sa ukázali ako príliš bolestivé na to, aby pokračoval. Jeho šance v GC, okrem výkonu ako Froome v minulom roku, sa aj tak zdalo byť preč, keďže na 4. etape stratil štyri minúty krívaním na čiaru.

Všetko je v poriadku, Dumoulin sa pred Tour de France úplne zotaví a spochybní kontrolu tímu Ineos na najväčších pretekoch cyklistiky.

Dumoulinov tímový kolega Louis Vervaeke sa pokúsil dať oblakom striebornú priečku tým, že sa dostal do úniku cez deň, kde sa k nemu pripojili Miguel Florez (Androni Giocattoli–Sidermec), Enrico Barbin & Umberto Orsini (Bardiani-CSF), a Ivan Santaromita (Nippo Vini Fantini Faizane).

Vervaeke zaútočil na svojich spoločníkov, aby získal maximálny počet bodov v jedinom klasifikovanom stúpaní dňa (mohli byť dve ďalšie skôr v priebehu dňa) a potom tlačil na sólo s približne 52 km, aby sa dostal do konečnej cieľovej čiary.

Napriek ich úsiliu ani jednému z jazdcov vpredu nedovolili ísť až do cieľa. UAE-Team Emirates vo svojich zle padnúcich bundách do dažďa monitoroval predok pelotónu a stiahol Veraekeho osamelý náskok na 11 sekúnd s 23,5 km do cieľa.

V tomto bode sa Belgičan posadil a vedel, že jeho deň sa skončil. Slabá útecha za stratu vedúceho tímu, ale aspoň tím Sunweb získa nejaký čas v televízii a niekoľko KOM bodov.

Prvý prechod cez cieľovú čiaru, keď sa merali časové medzery v GC, dal pelotónu a divákom náhľad na cieľovú rovinku a jej masy mlák a stojatej vody. Roglic bol druhý cez čiaru za tímovým kolegom, pretože vedel, že všetko, čo teraz musí urobiť, bolo udržať pedále v otáčaní počas miestneho kola a jeho vedenie v pretekoch sa potvrdilo na ďalší deň.

Predná skupina sa okamžite zmenšila, pretože ktokoľvek sa nechcel zapojiť do triatlonu, takže šprint vyzeral pravdepodobne na sedenie a vytvoril vzácne grupetto. Vzácny, pretože obsahoval každého, kto mal nádej na celkové víťazstvo v týchto pretekoch.

10 km miestne kolo bolo všetko pre vlaky šprintérov.