Ako Maurice Garin vyhral prvú Tour de France

Obsah:

V júli 1903 sa kominár talianskeho pôvodu zapísal do histórie tým, že sa stal vôbec prvým víťazom Tour de France

Podvečer 18. júla 1903 opustilo zvyšných 21 jazdcov úvodného pelotónu Tour de France Café Babonneau v Nantes.

Mali namierené do cieľa „najväčších cyklistických pretekov doteraz organizovaných“, ktorý ležal 462 km ďaleko vo Ville-d’Avray, západnom predmestí Paríža.

‚Určite sa mi bude zdať smiešne budúci týždeň nedávať viac štartov na Tour de France,‘uviedol Georges Abran, ktorý bol zodpovedný za vyslanie jazdcov na cestu. „Zbohom Tour de France,“uzavrel. „Konečný štart je daný. Je presne 8 hodín.’

Ten čas štartu bol o hodinu neskôr, ako sa pôvodne plánovalo, kvôli slušnému zadnému vetru a organizátori chcú zabezpečiť, aby jazdci nedorazili do Paríža príliš skoro.

Na začiatku šiestej a poslednej etapy sa Francúz Maurice Garin pohodlne usadil na čele celkovej klasifikácie.

Garin vyhral úvodnú etapu pretekov z Paríža do Lille, keď prišiel do cieľa skôr, ako hlavný reportér L'Auto vystúpil z vlaku, a potom vyhral druhú etapu na pretekoch do Nantes.

V poslednej etape mal viac ako dve a pol hodiny náskok pred druhým Lucienom Pothierom. Jediné, čo musel urobiť, bolo zostať vzpriamený a bez problémov a prvá Tour de France bola jeho.

Ako sa ukázalo, Garin robil viac, než len vyhýbal sa problémom, pretože by si užil úžasné finále. Zostal v skvelej forme a správy z kontrolných bodov etapy, ktoré boli vytlačené nasledujúci deň v L’Auto, ho vedú v čele alebo na čele pretekov od začiatku do konca.

V Chartres, 84 km od Paríža, vyhral prémiu 25 frankov, ktorú pripravila miestna obchodná komora, aby odmenil prvého jazdca, ktorý vstúpi do mesta.

Potom, o niečo viac ako tri hodiny po zaistení tejto ceny, a pred veľkým davom, ktorý sa funkcionári snažili ovládnuť, Garin preťal konečnú cieľovú čiaru pretekov popri dočasne premenovanej Restaurant du Père Auto na prvom mieste.

Potom, čo som videl, ako Garin poslednýkrát otvára svoj šprint, L’Auto ohlásilo, že prekročil čiaru presne o 14:09, asi desať sekúnd pred Fernandom Augereauom a Julienom ‚Samsonom‘Lootensom.

Bolo to Garinovo tretie víťazstvo v etape a potvrdilo ho to ako pohodlného šampióna prvej Tour, jeho víťazný náskok bol len tri hodiny pred Pothierom.

‚Mal som problémy na ceste,‘povedal potom Garin pre prípad, že by si niekto myslel, že to bolo ľahké. „Bol som hladný, smädný, ospalý, trpel som. Plakal som medzi Lyonom a Marseilles.‘

Pripomenul si, že preteky vyzerali ako „dlhá šedá čiara, monotónna“. Za svoje úsilie získal Garin od organizátorov 6 125 frankov a „veľkolepý umelecký predmet“, ktorý venoval časopis La Vie au Grand Air.

Obrázok
Obrázok

Z Talianska do Francúzska

Fotografia zobrazená tu vpravo bola uverejnená na titulnej strane toho istého denníka päť dní po Garinovom víťazstve.

„Tour de France, najväčšie cyklistické preteky, ktoré boli doteraz organizované, sa práve skončili víťazstvom Mauricea Garina,“znel sprievodný popis.

‘Naša fotografia vznikla v momente, keď Brillouet, známy masér v športových kruhoch, práve zobral Garina, aby mu dal sprchu a zaslúženú masáž. Vedľa Garina je jeho najmladší syn, budúci cestný šampión!’

Po prekročení čiary vo Ville d'Avray Garina a ostatných účastníkov odviedli kancelárie L'Auto do záhrady, aby sa osviežili a vychutnali si pohár šampanského pred jazdou do Parc des Princovia na víťazné ceremoniály.

Tisíce divákov lemovali ulice, aby sledovali prejazd jazdcov. Garin, po prvé, nebol spokojný s týmto usporiadaním a požiadal, aby namiesto toho šiel autom – žiadosť bola zamietnutá.

„Tisíce divákov, ktorí sa tlačili okolo zábradlia, zo všetkých síl tlieskali tomuto nespornému kráľovi ciest,“informoval La Vie au Grand Air.

Garinovo víťazstvo bolo oslavované a zaznamenané ako domáci úspech, ale Garin sa v skutočnosti narodil v Arvier, dedine v údolí Aosta na severozápade Talianska.

Jeho otec bol robotníkom na farme, matka pracovala v hoteli. S deviatimi deťmi to bola veľká rodina a keď mal Maurice 14 rokov, presťahovali sa za hranice do Francúzska. Až v roku 1901 Garin prijal francúzsku národnosť.

O tom, ako a prečo došlo k presťahovaniu do Francúzska, sa veľa diskutuje. Cestovali ako rodina, individuálne alebo vo väčšej skupine? Použili priesmyk Petit-St-Bernard alebo menej známu cestu vyššie v horách?

Niektorí tvrdia, že Mauricea jeho otec vymenil za koliesko syra, pravdepodobne francúzskemu náborárovi kominárov, ktorý potom mladíka zobral do severného Francúzska.

Nech je pravda o tom, ako sa tam dostal čokoľvek, v roku 1892 bol Garin vo francúzskom meste Maubeuge blízko belgických hraníc, kde pracoval ako kominár.

V roku 1894, napriek tomu, že v predchádzajúcom roku vyhral svoje prvé preteky, mu bol zamietnutý vstup na preteky v Avesnes-sur-Helpe pre jeho neprofesionálny status.

Garin čakal na štart a potom sa hnal po pretekoch, chytil a predbehol každého profesionálneho jazdca pred cieľom. Keď organizátori odmietli vyplatiť akúkoľvek peňažnú odmenu, diváci sa rozhádali. Garin v tú noc odišiel domov s 300 frankami vo vrecku, čo je dvojnásobok toho, čo organizátori ponúkali. Čoskoro by sa stal profesionálom.

Nasledovali víťazstvá v Paríž-Roubaix (1897/1898), Paríž-Brest-Paríž (1901) a Bordeaux-Paríž (1902), čo znamená, že v čase prvej Tour bol Garin jedným z favoritov vyhrať.

Ako sa ukázalo, jeho víťazstvo na Tour v roku 1903 by bolo posledným uznaným úspechom Garinovej cyklistickej kariéry. V roku 1904 ho v Paríži opäť privítali ako víťaza Tour, ale následne bol jedným z mnohých jazdcov diskvalifikovaných za podvádzanie a zákazom činnosti na dva roky, pričom tento verdikt nazval „flagrantnou nespravodlivosťou“.

Garin by opäť nejazdil až do roku 1911, keď obsadil desiate miesto v Paríži-Brest-Paríži. Dovtedy si otvoril garáž v Lens.

Pokračoval aj v predaji bicyklov a chvíľu po druhej svetovej vojne jazdili profesionáli ako Wim Van Est na bicykloch značky Garin.