Brabantse Pijl 2017: Sonny Colbrelli vyhral z úniku

Jazdec Bahrajnu-Merida šprintuje k víťazstvu z víťazného úniku. Obhajca titulu Petr Vakoc je na druhom mieste

Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) dnes vyhral v roku 2017 Brabantse Pijl v šprinte z odlúčenej skupiny, ktorá sa vytvorila so 40 km do cieľa. Obhajca titulu Petr Vakoc (Quickstep Floors) skončil druhý, kým Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) skončil na pódiu.

Druhé miesto, ktoré Vakoc premostil k lídrom v umierajúcich fázach pretekov, predtým, než na nich zaútočil v záverečnom stúpaní, ale 8-členná skupina zostala napriek jeho úsiliu väčšinou nedotknutá. Vakocov tímový kolega Dries Devenyns potom viedol šprint s približne 250 m do cieľa, ale bol to Colbrelli z Bahrain-Merida, kto vzdoroval sile Quickstepu – šprintéra, ktorý obchádza všetkých, aby ľahko vyhral.

Je to pre Taliana druhé víťazstvo v sezóne po víťazstve v 2. etape Paríž-Nice minulý mesiac.

Brabantse Pijl zaberá stredu medzi Paris-Roubaix a Amstel Gold Race a ako taký je prechodným pretekom medzi Cobbled Classics a Ardennes Classics. Minuloročný víťaz Petr Vakoc bol prítomný na štartovej čiare spolu s tímovým kolegom Philippom Gilbertom, čerstvým víťazom Tour of Flanders, ktorý vyhral aj Brabantse Pijl v rokoch 2011 a 2014, a rovnocenným favoritom pred pretekmi Michaelom Matthewsom, ktorý bol v rokoch 2015 aj 2016 druhý..

Preteky sa začali v Leuvene a keď smerovali do oblasti Flámskeho Brabantska, 5 jazdcov sa pred prvým z 26 stúpaní uvoľnilo: Reinardt Van Rensburg (Dimension Data), Adam Blythe (AquaBlue Sport), Lorenzo Rota (Bardiani-CSF), Zak Dempster (Izraelská cyklistická akadémia) a Christophe Masson (WB Veranclassic Aqua Protect).

Keďže Quickstep Floors a Team Sunweb nasadili v pelotóne rýchle tempo, preteky sa dostali cez stúpania na Brabantsko a únik si po dvoch hodinách vytiahol náskok vyše 4 minút.

Po dojazde do mesta Halle, predtým ako sa otočili späť na tie isté cesty, preteky nakoniec došli do cieľových kôl, ktoré sú sústredené okolo mesta Overijse a stúpania Schavei, na ktorom je cieľ; Notoricky agresívne preteky, finále bolo pripravené ako triler.

V čase, keď pelotón preťal cieľovú čiaru a začal prvé z troch cieľových kôl, náskok úniku sa znížil na 55 sekúnd. Pri druhom prejazde cieľovou čiarou sa však vytvorila skupina z pelotónu, aby sa pripojila k lídrom, čím sa vytvorila vedúca skupina 13 jazdcov, v ktorej boli Tiesj Benoot z Lotto-Soudal, Stijn Devolder z Verandasa Willemsa a konečný víťaz Colbrelli.

V záverečných fázach pretekov sa skupina začala štiepiť a útočiť na seba, ale pelotón za ňou nedokázal zmenšiť stratu pod 20 sekúnd.

Po 4 km do cieľa Vakoc a Tim Wellens (Lotto Soudal) vyštartovali z pelotónu, aby prekonali vedúcu skupinu, ktorá bola v tomto bode zredukovaná na 8 jazdcov, a chytili ich na základni posledného stúpania.

Vakoc bol jasne silný, útočil priamo cez vrchol skupiny, no nedokázal sa oslobodiť. Toto bol krok, ktorý mu v konečnom dôsledku otupil nohy pred posledným šprintom.

Vakocov tímový kolega Dries Devenyns viedol šprint, ale Colbrelli ľahko prešiel a získal víťazstvo.

Sezóna klasikov pokračuje tento víkend prvým pokračovaním Ardennes Classics; The Amstel Gold Race.