Tom Pidcock: „Yorkshire Worlds budú príležitosťou raz za život“

Pred svojim bezkonkurenčným výkonom na národných majstrovstvách v cyklokrose sa Pidcock už pozeral dopredu na zvyšok sezóny

V rozhovore s cyklistom pred národnými majstrovstvami v cyklokrose Tom Pidcock už sledoval zvyšok svojho roka, kde bude pretekať na ceste, keď sa skončí cyklokrosová sezóna.

Zvíťazil na Cyclocross Nationals, keď sa vzdialil z poľa a skončil o viac ako minútu na druhom mieste, a vďaka tomuto víťazstvu sa stal majstrom krajiny do 23 rokov aj elitným národným šampiónom. V skutočnosti sa pre obe klasifikácie konalo len jedno pódium, keďže celá trojica najlepších prišla z U23.

Popri diskusii o svojich nádejach pred týmito pretekmi a svojich „krížových rivaloch na kontinente“tento 19-ročný mladík hovoril aj o tom, čo by sa mohlo ukázať ako veľký rok na ceste – av niektorých ohľadoch možno najväčší v jeho kariére.

'Bude to príležitosť raz za život, takže je to niečo, čo nemožno premeškať a musím do toho dať maximum,“povedal o majstrovstvách sveta UCI, ktoré sa budú konať v jeho dome. grófstvo Yorkshire.

'Som si istý, že to bude jeden z najlepších, ak nie najlepší, svetov mojej kariéry vrátane všetkého, čo budem robiť v budúcnosti. Myslím, že už len jazdiť na týchto pretekoch bude dosť špeciálne.'

Ale Pidcock nikdy „nejazdí“preteky, čo dokázal na Tour of Britain 2018, keď skončil šiesty na vrchole do Whinlatter Pass, iba 21 sekúnd za víťazom etapy Woutom Poelsom a pred Chrisom Froomom a Geraint Thomas.

Napriek svojej forme sa mladý jazdec neuspokojí so svojím výberom reprezentovať Veľkú Britániu na cestách Yorkshire a vie, že konkurencia o umiestnenie bude silná, ale to ho teší.

„Mám v pláne absolvovať cestné preteky [U23] a časovku,“povedal. 'Samozrejme, najprv ma musia vybrať a myslím si, že to bude samo o sebe ťažké.

'Bude tu veľa jazdcov, ktorí chcú ísť na preteky. Sú to takmer domáce preteky pre každého. Aj keď ľudia v Yorkshire nie sú miestni, stále je to v Anglicku. Všetci sa budú navzájom tlačiť, aby boli lepší.'

Napriek tomu, že Pidcock dobre pozná cesty a stúpania, ktoré určia, kto bude korunovaný majstrom sveta, uvedomuje si, že miestne znalosti nie sú bez nevýhod.

'Do určitej miery vám pomôžu miestne znalosti, ale opäť si myslím, že si to môžete ľahko premyslieť a stačí, aby ste sa dostali do toho dňa, ako keby to bola akákoľvek iná trať, a pretekajte.

'Tréning na trati je úplne iný ako pretekanie na nej a pretekať sa na nej dostanem len raz.'

Pred majstrovstvami sveta sa Pidcock vráti na miesto jedného zo svojich doteraz najväčších víťazstiev: Paríž-Roubaix.

V roku 2017 vyhral juniorské preteky Paríž-Roubaix v rovnaký deň, keď Greg Van Avermaet vyhral elitné preteky. Teraz v rebríčku U23 bude Pidcock musieť počkať do júna, aby zistil, či môže vyhrať ďalší pamätný dlažobný kameň.

'Pretekám Roubaix a sú to moje posledné preteky predtým, ako budem mať v polovici sezóny prestávku. Plán je dať si po Roubaix prestávku a znova sa vybudovať, aby ste boli na svetoch dobrí.'

Napriek tomu, že sa Pidcock etabloval v popredí budúcich talentov britskej cyklistiky, stále oceňuje svoju situáciu. Pri otázke, či ide po boku – a poráža – dvoch víťazov Tour de France, sa Pidcock vyhýba nonšalantnosti, ktorú by v takejto situácii mohli vyskúšať iní.

'Bolo celkom fajn byť spravodlivý. Stále mám 19 rokov a pretekám proti dvom najväčším menám britskej cyklistiky – niekedy to môže byť dosť surrealistické.“