Giro d'Italia 2018: Bennett prekonal Vivianiho a vyhral neutralizovanú záverečnú etapu v Ríme

Chris Froome spečatil historické víťazstvo, keďže bol výsledok pretekov prevzatý skoro kvôli obavám o bezpečnosť

Fotokredit: Eurosport

Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) vyhral záverečnú etapu 101. ročníka Giro d'Italia a predviedol excelentný šprint k čiare, aby prerobil obľúbeného Eliu Vivianiho (Quick-Step Floors).

Bennett dodal tovar po tom, čo Quick-Step Floors udával tempo vo väčšine etapy, ktorá zahŕňala 10 okruhov s dĺžkou 11,5 km okolo The Eternal City. Ale po tom, čo Vivianiho dvaja spoluhráči perfektne vyviedli do finále, nemal rýchlosť, aby udržal Bennetta na uzde.

Chris Froome skončil spolu so všetkými svojimi súpermi z GC v skupine so stratou viac ako 10 minút po tom, čo sa predstavitelia pretekov dohodli na neutralizácii časovania etapy na konci troch kôl kvôli obavám o bezpečnosť jazdca na hrboľatých a dláždených cestách.

Po bezdychovom Giro d’Italia, ktorý sa začal na úplne inom kontinente, by sa jeho posledná fáza odohrávala výlučne v hlavnom meste krajiny. Organizátori naplánovali 11,5 km okruh okolo centra Ríma – akýsi druh vyhliadkovej jazdy pre profesionálnych cyklistov – ktorý sa bude pretekať celkovo 10-krát.

S prechodnými šprintami zapísanými na koniec 4th kôl, to by udržalo úroveň záujmu ako postupovali sme smerom k tomu, čo by pravdepodobne bolo jedným posledným šprintérskym zúčtovaním – podobne ako tradičná záverečná etapa Tour de France.

Alebo taký bol plán.

Rozdiel bol v tom, že na rozdiel od Tour, kde jazdci presne vedia, čo obsahuje tradičný záverečný okruh a musia prejsť viac ako 50 kilometrov, kým ho dosiahnu, tu sa celá etapa pretekala na okruh.

To znamenalo, že po prvom stlačení pedálu jazdci na vlastnej koži zažili, že povrch vozovky jednoducho nevyhovuje tejto úlohe. Bol to celý hrboľatý okruh s rozsiahlymi dláždenými úsekmi a množstvom prudkých zmien smeru, sklonu a prevýšení, bol to okruh určený pre turistov, nie pre cyklistov.

Nikto nevyzeral šťastne a pelotón vyzeral pripravený na vzburu. Vstúpil dobyvateľ Grand Tour Froome, ktorý sa teraz považuje za samozvaného patróna, ktorý spolu s bodovaným lídrom Vivianim odniesol kufrík jazdcov komisárom, zatiaľ čo zvyšok pretekov šliapal do pedálov.

Nakoniec bola dosiahnutá dohoda: jazdci začnú pretekať, pokiaľ sa časy všeobecnej klasifikácie počítajú na konci tretieho kola, bez časového bonusu za šprinty.

V skutočnosti to znamenalo, že neutralizovaná zóna na začiatku etapy bola takmer 35 km dlhá, vtedy boli celé preteky neutralizované, ale samotná etapa sa oficiálne začala.

Celé to bolo trochu absurdné, ale aspoň to znamenalo, že jazdci a tímy GC si mohli sadnúť a nechať tých, ktorí majú záujem bojovať o etapové vyznamenanie, aby v tom pokračovali.

A tak aj urobili, pričom skupina 18 nádejných ľudí rýchlo vystrelila z prednej časti, aby otestovala svoje šťastie proti pelotónu, živlom a povrchu vozovky.

Bol medzi nimi aj Davide Ballerini z Androniho Giocattoliho, ktorý patrične absolvoval prvý stredný šprint, aby si upevnil tretie miesto v bodovacej klasifikácii a celkové víťazstvo v súťaži menších stredných šprintov.

V polovici etapy – hoci na konci iba druhého kola skutočných pretekov – Krists Neilands (Izraelská cyklistická akadémia) sám zaútočil na zvyšok skupiny v úniku a viedol o približne 10 sekúnd. Pelotón však riadil Quick-Step Floors ‘Wolfpack’ len 30 sekúnd dozadu.

V tomto bode Froome, zvyšok tímu Sky a skutočne niekoľko ďalších jazdcov a tímov GC zostali pozadu, ich práca na tomto Gire je teraz hotová.

Oddelenie nefungovalo zmysluplným spôsobom, a tak Christopher Juul Jensen (Mitchelton-Scott) a Viatcheslav Kuznetsov (Katusha-Alpecin) pokračovali bez nich a tri kolá do konca viedli svojich bývalých spoločníkov o 21 sekúnd a rýchlo sa pohybujúci expres Quick-Step len o 10 sekúnd ďalej.

O kolo neskôr a len dvaja jazdci zostali voľní, a to len o 8 sekúnd. Skupina GC bola teraz o 7 minút späť a očividne len prechádzala pohybom po 3 500 km tvrdých pretekov za posledné tri týždne.

Quick-Step oddialil konečný úlovok takmer o ďalšie celé kolo a Jensen a Kuznecov skutočne počuli zvonenie zvončeka do konca jedného kola, keď ich konečne pohltili.

Práve v poslednom kole sa Viviani zľakol spadnutej reťaze a zrazu sa otvorili dvere pre oportunistický presun z prednej časti. A kvarteto vystúpilo, aby hodilo kocky, vrátane šprintéra Dannyho Van Poppela (LottoNL-Jumbo) a špecialistu na časovky Tonyho Martina (Katusha-Alpecin).

Keďže Bora-Hansgrohe spočiatku tlačila tempo a Quick-Step Floors čoraz viac dostávalo Vivianiho späť do pozície, prekvapivé odtrhnutie sa vrátilo včas a šprintérske vlaky sa dostali do konečnej pozície.